vanzare cladire

Mesaj
Autor
samoilac
Mesaje: 363
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:17 am

vanzare cladire

#1 Mesaj de samoilac »

buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta,soc.plat.de tva,imp.micro ,obtine venituri numai din chirii (fara tva) intentioneaza sa vanda o parte dintr-un imobil achizitionat in 1999,la vremea respectica am dedus tva ,cum ar trebui sa ajustez tva integral sau partial numai ptr partea care se vinde ?mentionez ca se vinde catre o soc.platit.de tva si nu se opteaza ptr.fact.cu tva,de asemeni daca se vinde o parte din cladire cum ar trebui sa operez scoaterea din gestiune din imobilizari deoarece nu se vinde integral?
va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vanzare cladire

#2 Mesaj de tomac »

Nu ai ce ajusta decât dacă ai făcut modernizări după 2007.
Se face dezmembrare. Se scoate din imobilizări și se operează două poziții distincte.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

samoilac
Mesaje: 363
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:17 am

Re: vanzare cladire

#3 Mesaj de samoilac »

va multumesc mult!

badead990
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 10, 2016 11:33 am

Re: vanzare cladire

#4 Mesaj de badead990 »

Buna ziua, am si eu o intrebare. O societate platitoare de tva a achizitionat in 2013 un apartament. Factura a fost cu TVA, TVA-ul a fost recuperat de la anaf, urmand apoi ca acesta sa fie inchiriat, facturile fiind emise cu tva (anaful a fost notificat cu privire la taxa).
In momentul de fata se doreste vanzarea imobilului catre o alta societate platitoare de tva.
Imi puteti spune cum intocmesc factura? Cu sau fara TVA, sau cu taxare inversa ca nu mai inteleg.
Multumesc anticipat de ajutor si raspuns!

O zi buna!
Ica

Scrie răspuns