bilant lichidare

Mesaj
Autor
pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

bilant lichidare

#1 Mesaj de pelihacim25 »

Buna ziua,
Daca intre prima faza de depunere a cererii de lichidare la RC si Faza a doua de lichidare propriu zisa (cele 30 de zile) mai apar cheltuieli de genul taxelor de la RC, comisioane bancare, acestea mai pot di contabilizate? Cu ce data se face balanta pe zero?
Multumesc frumos,

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bilant lichidare

#2 Mesaj de paturcai »

Inregistrati pana la momentul intocmirii BILANTULUI DE LICHIDARE absolut toate cheltuielile si veniturile.
Nu faceti balanta pe zero, ci in urma operatiunilor contabile balanta ajunge pe zero.
O balanta se intocmeste de regula la sfasitul unei luni chiar daca in timpul acelei luni aveti documente numai pentru o singura zi.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

rebegan
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 04, 2016 1:14 pm

Re: bilant lichidare

#3 Mesaj de rebegan »

Buna ziua dragi colegi : in program nu se gaseste Bilan de Lichidare societate. Se depune bilan normal . ca nu siu cum se procedeqaza pt. lichiadre. Multumec frumos celor care vor sa ma ajute. Si inca ceva: Balanta trebuie sa fie pe zero la toate conturile incl. capital social ? Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bilant lichidare

#4 Mesaj de paturcai »

Da, balanta este zero INCLUSIV CAPITALUL SOCIAL la lichidarea unei firme.
Se depune bilant normal (in aceasta situatie numit "de lichidare") care este intocmit in urma operatiunilor care vor aduce balanta cu solduri finale zero.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns