Preluare facturi cu VAT EU in D301

Mesaj
Autor
sulimanl
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 05, 2008 12:00 am

Preluare facturi cu VAT EU in D301

#1 Mesaj de sulimanl »

Buna ziua,

O societate cu cod special de tva achizitioneaza servicii electronice de la o societate din US care este inregistrata in schema MOSS/VOES avand cod VAT EU:826xxxxxx. Am comunicat codul de tva si am primit factura fara tva care se supune taxarii inverse. Din ce am studiat, nu o declar in 390 dar sunt obligata sa colectez tva si sa il declar in D301.

Am introdus factura in intrari-valuta, (am incercat si cu T si cu E-exceptii), cu cota de tva 19% iar la nota de tva am 635=4427, spre diferenta de furnizorii intracomunitari unde am 635=4423.

De asemenea factura nu se preia automat de catre SAGA in D301 desi operatiunea se incadreaza la punctul 4 din declaratie. Ma gandesc ca am facut eu ceva setari gresite, sau trebuie sa o completez manual?

Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Preluare facturi cu VAT EU in D301

#2 Mesaj de tomac »

Asta pentru că e pusă țara US. Pune Irlanda la țară, temporar și vezi ce și cum face :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sulimanl
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 05, 2008 12:00 am

Re: Preluare facturi cu VAT EU in D301

#3 Mesaj de sulimanl »

Am pus si IE, NL, GB, DE si primesc acelasi raspuns : societatea este neplatitoare de tva. Intradevar se duc in D301 pe sectiunea 4.1 (operatiuni intracomunitare) dar se duc in mod eronat si in D390 cu codul de tara pe care l-am ales.
Serviciile primite de la aceste societati non-UE care au aderat la schema MOSS nu sunt considerate operatiuni intracomunitare, sunt exceptii pentru care se aplica taxarea inversa. (se declara simplu pe sectiunea 4).
Din ce am citit aceste societati solicita acest cod VAT EU unor state membre carora le raporteaza mai departe tranzactiile. Dar nu am gasit nici o modalitate sa aflu respectiva tara :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Preluare facturi cu VAT EU in D301

#4 Mesaj de tomac »

Pui Irlanda până validezi. Alege E-Excepții la tip.
Apoi generezi 301. În 390 nu are cum să apară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radulescur594
Mesaje: 275
Membru din: Mie Iul 28, 2010 12:00 am

Re: Preluare facturi cu VAT EU in D301

#5 Mesaj de radulescur594 »

In cazul de fata, daca societatea cumparatoare este inregistrata in scopuri de TVA in Romania si in VIES,
se mai colecteaza si plateste TVA si mai depune D 301?

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Preluare facturi cu VAT EU in D301

#6 Mesaj de balazse »

In cazul de fata (cel postat de SulimanL) societatea este inregistrat in scopuri de TVA doar pentru achizitii intracomunitare.
Daca cumparatorul este inregistrat in scopuri de TVA in Romania, atunci se va aplica taxare inversa, se declara in D.390, si nu are nici o treaba cu 301.

radulescur594
Mesaje: 275
Membru din: Mie Iul 28, 2010 12:00 am

Re: Preluare facturi cu VAT EU in D301

#7 Mesaj de radulescur594 »

Eu stiam ca operatiunile din afara UE nu trebuie sa apara in D390, ci pentru acestea se face doar taxarea inversa prin decontul de TVA D300 cu nota contabila 4426=4427

sulimanl
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 05, 2008 12:00 am

Re: Preluare facturi cu VAT EU in D301

#8 Mesaj de sulimanl »

In cazul in care societatea cumparatoare este inregistrata normal in scopuri de TVA, se inregistreaza doar taxarea inversa in D300. Achizitia nu se declara in D390 deoarece nu este considerata achizitie intracomunitara, codul furnizorului VAT cu EU nu este considerat cod valid VIES ci doar un cod de identificare in sistemul M1SS.

elisam1309
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 22, 2007 12:00 am

Re: Preluare facturi cu VAT EU in D301

#9 Mesaj de elisam1309 »

Buna ziua,

O societate cu cod special de tva intentioneaza sa achizitioneaze servicii electronice de la Zoom pentru cursuri online (Zoom sustine pe platforma sa la rubrica VAT ca este inregistrata in schema MOSS in Olanda, dar nu comunica si codul EU).
Fiind un serviciu non-UE firma din Romania trebuie sa declarare TVA in D301 pe codul de la infiintare al firmei si sa plateasca TVA. Daca in platforma Zoom firma introduce codul fiscal de la infiintare, platforma ii ataseaza automat RO, ceea ce nu este corect. Zoom emite factura fara TVA doar daca primeste un cod valid de TVA, dar daca firma introduce codul special care se foloseste doar pentru achizitii intracomunitare, iar nu este corect pentru ca nu e o achizitie intracomunitara. Ati avut astfel de situatii? cum ati procedat?

subhiv
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 23, 2018 7:13 pm

Re: Preluare facturi cu VAT EU in D301

#10 Mesaj de subhiv »

Zoom este un serviciu de la Zoom Video Communications, 55 Almaden Blvd, Suite 600, San Jose, California (95113), SUA TVA EU528003555

Scrie răspuns