RESPINGERE CERERE CAS

Mesaj
Autor
suiuganl
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 26, 2011 9:56 am

RESPINGERE CERERE CAS

#1 Mesaj de suiuganl »

Buna ziua, PFA are un angajat care din 09.12.2016 pana la data de 28.02.2017 este in concediu medical cod indemnizatie 01. In data de 20.03.2017 depun cerere CAS pt. recuperare sume FNUASS cumulata pe 3 luni in valoare de 1.900 lei. Angajatul in decursul a 12 lunii in baza de date la CAS mai figureaza cu 15 zile de CM probabil de la vechiul loc de munca. Astazi am primit prin email de la CAS comunicare prin care ne anunta ca suma solicitata nu se aproba, motiv utimul CM nu se incadreaza in regulile de validare, observatia este ca un CM din 13.02.2017 pana in 28.02.2017 depaseste 90 de zile si nu are avizul medicului expert. Am inteles suma 800 lei din luna 02.2017 este compromisa dar diferenta de 1.100 lei pt. decembrie si ianuarie CM care nu necesitau avizul medicului expert nu se pomeneste nimic de ele in comunicare? sau pt. ca cererea este comuna 3 luni, unul pt toti si toti pt. unu.Astept un sfat de la d-voastra.
Multumesc

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: RESPINGERE CERERE CAS

#2 Mesaj de cerbui »

Am avut si eu un caz asemanator,am luat certificatul depus la casa de sanatate si impreuna cu exemplarul care ramane la srl,le-am pus in brate la titular si l-am trimis la medicul expert pentru viza dupa care am revenit cu alta adresa la casa de sanatate dar toate astea s-au facut intr-un termen f scurt

suiuganl
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 26, 2011 9:56 am

Re: RESPINGERE CERERE CAS

#3 Mesaj de suiuganl »

Multumesc cerbui, dar cred ca este prea tarziu si salariatul este lichidat, totusi am depus prin email o adresa prin care solicit un raspuns mai detailat ce se intampla cu celelalte certificate, acum sunt in asteptare.
O zi buna!

Scrie răspuns