Curs valutar/reevaluare

Mesaj
Autor
ionital515
Mesaje: 47
Membru din: Mie Oct 21, 2015 10:50 am

Curs valutar/reevaluare

#1 Mesaj de ionital515 »

Salut! Rog opinii ptr.urmatorul caz: factura emisa in EUR, in sold (reevaluata lunar); se hotaraste stornarea acestei facturi - factura in rosu aceeasi suma in EUR, se bifeaza in "Reglare stornare"; se calculeaza diferentele de curs la sfarsitul lunii si..surpriza :mrgreen: in situatie clienti exista diferente in RON pe factura de stornare desi pe fisa de cont nu apare nimic ( adica pe fisa 4111 clientul apare cu 0, atat in EUR cat si in lei, dar in situatie clienti apare cu o suma reprezentand diferenta de curs de la data emiterii facturii de storno si 31 a lunii anterioare). Daca ati avut asemenea situatii (sau nu) cum ati rezolvat? Multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Curs valutar/reevaluare

#2 Mesaj de pinteae »

Pentru facturile in valuta, inregistrate la cursuri diferite, va recomand sa nu faceti niciodata stingerea lor prin "Reglare stornare".
Faceti compensarea lor printr-un cont intermediar, prin ecranul "Deconturi - valuta".
Contul intermediar poate fi bilantier (de ex. 581) sau extrabilantier (de ex. 999).
In acest fel se vor inregistra diferentele de curs aferente fiecarei facturi, iar sumele in LEI vor fi corecte.
Eugen Pintea

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Curs valutar/reevaluare

#3 Mesaj de nasteaf »

Cand am inceput sa lucrez cu programul SAGA nici eu nu stiam acest lucru si am stins prin "Reglare stornare" facturile in EUR si acum dupa cativa ani tot apar in solduri in lei cativa banuti la mai multe facturi si nu stiu cum as putea sa anulez acele sume.In EUR nu exista sold.Exista vreo solutie?
Multumesc.

Scrie răspuns