platitor de tva la infiintare

Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: platitor de tva la infiintare

#16 Mesaj de tobosv790 »

Chiar sa ne zici cum a decurs "interviul". Te rog! Ma intereseaza direct. Cred ca in curand voi trece si eu prin asa ceva si sunt interesat direct. Multumesc!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: platitor de tva la infiintare

#17 Mesaj de popad70 »

Pentru Ferenta-Am inteles ca ai glumit si chiar ma bucur ca ai facut-o, dar dupa atâtea cerinte idioate ajungi sa uiti ca lucrurile trebuie luate mai usor.
Da, cu siguranta ca va tin la curent.
Initial ma gandisem sa meargă doar administratorul, dar cred ca e mai bine sa merg si eu.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: platitor de tva la infiintare

#18 Mesaj de zaineal »

azi vreau sa merg la sector 5 pt un tva la infiintare, a mai reusit cineva? e tot pt o firma de constructii fara activitate la sediu ci cu activitate la beneficiar ... am sunat la anaf mi-au cerut doar 098, imputernicire, copie asociati, declaratie de activitate ... am zis eu sa iau si copie de la reg comertului a cererii depuse tot azi ... si pt ca administratorul doreste tva la aincasare, pe langa 098 iau si 097 ... sa-mi tineti pumnii :D

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: platitor de tva la infiintare

#19 Mesaj de tobosv790 »

Bafta! Sa ne zici si noua cum a decurs "interviul". Rugasem si pe popad70 (mai sus) dar vad ca e secretos/secretoasa. Nu a mai zis nimic. Multumesc frumos1

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: platitor de tva la infiintare

#20 Mesaj de zaineal »

am depus actele, eram pregatita cu cererea de la onrc, cu contractul de cesiune, specimen de semnatura, tot ce s-a depus acolo, nu mi-au luat decat 097 si 098 , imputernicirea, copie ci asociat, rezervarea de nume, pentru restul au spus ca ma vor suna ... :-s cel putin le-am depus, am nr de inregistrare, mai departe, va povestesc dupa ce aflu :)

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: platitor de tva la infiintare

#21 Mesaj de tobosv790 »

Pentru @ZaineaL: Multumesc frumos!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: platitor de tva la infiintare

#22 Mesaj de popad70 »

Scuze ca nu am scris, dar am avut niste probleme personale.
Uite cum a fost la mine:
-am sunat si mi s-a zis sa depun 010, act constitutiv si ci asociati
-le-am depus, si apoi am primit invitatia cu pricina prin care mi se solicita un purcoi de acte (avize, autorizatii, dovada existentei mijloacelor fixe, contracte cu furnizori si clienti, dovada ca firma are angajati, contract firma ctb, D150, aviz ceccar an in curs, ...)
Am facut dosarul cu precizarea ca firma era infiintata de 3 zile si nu avea avize , contracte cu furnizorii, clientii,,, etc.
Avea doar o suma consistenta din creditarea de catre asociati care se vedea in extrasul de cont si toate actele solicitate pentru ctb.
Noi am raspuns la fiecare punct din invitatia in sensul ca firma va face, va drege....
La af , d-na respectiva urma sa plece in co, nici nu s-a uitat in dosarul pe care l-am dus si ne-a zis ca daca nu avem cele solicitate mai bine da administratorul o declaratie prin care spune ca renunta la solicitarea de a deveni platitor de tva si sa revenim cand le avem pe toate cele solicitate.
Cam asta a fost tot.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: platitor de tva la infiintare

#23 Mesaj de roncovf »

Oamenii astia merita ...

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: platitor de tva la infiintare

#24 Mesaj de popad70 »

Sunt de acord.A fost alegerea administratorului desi l-am sfatuit sa nu dea declaratia redpectiva.
Daca d-na i-a spus ca sigur programul o sa zica NU, ce rosta are sa lase dosarul, sa aiba rabdare sa primeasca un raspuns in termenul legal?
Doamna stie ce vorbeste, nu, ca doar e de la fisc.
Asta e!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: platitor de tva la infiintare

#25 Mesaj de zaineal »

va tin la curent si cu varianta mea, inca nu au sunat, ar fi culmea sa ceara aceleasi acte de la infiintare, de fapt, o data cu infiintarea...

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: platitor de tva la infiintare

#26 Mesaj de zaineal »

cat a trecut de atunci si tva-ul inca nu ... au trimis raspuns cu confirmare de primire, ca vor declaratie cu activitatile, declaratie care e data la reg com ... a mers dnul administrator cu declaratia ... si a ramas ca suna ... inca nu au sunat.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: platitor de tva la infiintare

#27 Mesaj de zaineal »

noi am primit invitatia, spun ei ca suntem pe cale sa primim refuz intrucat :
- persoana impozabila nu a justificat desfasurarea activitatilor economice declarate care implica operatiuni in sfera de aplicare a TVA si/sau continuitatea desfasurarii acestora.
- persoana impozabila nu a facut dovada detinerii surselor economice care sa justifice realizarea obiectului de activitate declara care implica operatiuni in sfera de aplicare a TVA.
- persoana impozabila prezinta risc fiscal in conditiile in care cel putin un administrator si/sau asociat al acesteia a fost sau este subiect in cadrul a cel putin unui raport juridic fiscal - direct sau prin intermediul persoanelor impozabile la care detine calitatea de actonar/asociat/administrator/ persoana fizica autorizata....- iar subiectul in cadrul raportului juridic fiscal nu a indeplinit total sau partial obligatia inregistrarii, obligatia depunerii declaratiilor fiscale, obligatiile fiscale sau orice alte obligatii prevazute de Legea nr 207/2015 privind codul de procedura fiscala, inclusiv situatia in care subiectul a facut si/sau face obiectul unei proceduri prevazute de legea nr 85/2014.

in fine nu e invitatie ... e refuz la care ne da dreptul sa ne exprimam punctul de vedere...

help ... e o firma nou infiintata, administratorul si unic asociat, nu mai este , nu mai reprezinta si alte firme ..., activitatea pe care e firma e pt constructii .... ce ar trebui sa le prizint ?

Scrie răspuns