piese de schimb consumate

Mesaj
Autor
zavadovschio
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

piese de schimb consumate

#1 Mesaj de zavadovschio »

Buna ziua,

Firma importa produse electronice pentru care e obligata sa asigure garantie (deci sa repare sau sa inlocuiasca produsele defecte in mod gratuit) si service contra cost post garantie.
Pentru a indeplini aceasta obligatie, firma cumpara piesele de schimb de la furnizorii produselor.
Am inregistrat in contabilitate achizitia acestor piese (plac de baza, ventilatoare etc) pe contul 3024.
Mi s-a adunat un sold destul de mare acolo (19.000 lei), pentru ca nu le-am pus pe cheltuieli anul acesta.
Pana anul trecut faceam un bon de consum periodic pe o valoare mai mare, in functie de piesele de schimb pe care le-am folosit pentru repararea produselor in garantie si extra garantie.
O cunostinta de la control din Finante mi-a zis ca nu este o cheltuiala deductibila si ca mi se va scoate de pe cheltuieli (6024), pentru ca nu este o cheltuiala facuta in vederea obtinerii de venituri. Am putine situatii in care am facturat venituri din reparatii pentru ca majoritatea produselor care se intorc pentru reparatii sunt in garantie si le repar gratuit.
E corecta abordarea d-nei sau pot sa fac bon de consum ca si pana acum si sa deduc cheltuiala cu achizitia pieselor de schimb?
Este nevoie sa fac bonul de consum la fiecare produs reparat sau pot face lunar/trimestrial un bon cu tot ceea ce s-a consumat?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: piese de schimb consumate

#2 Mesaj de tomac »

NU este adevărat. Puteți deduce aceste cheltuieli. Reparația în garanție nu înseamnă că e cheltuială ce nu a produs venituri, dimpotrivă tocmai pentru că asigur reparații în garanție am vândut produsele. E o interpretare, personală, cum sunt multe în ANAF, a noțiunii de cheltuieli.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zavadovschio
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: piese de schimb consumate

#3 Mesaj de zavadovschio »

Asa ma gandeam si eu, ca fiind obligatie legala de a asigura service, sunt cheltuieli deductibile. Este ok sa fac un bon de condum periodic, mai mare sau sa fac pentru fiecare piesa de schimb in parte? Multumesc pentru raspuns.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: piese de schimb consumate

#4 Mesaj de zaineal »

cred ca trebuie inregistrate fiecare consum la data producerii acestuia, noi folosim fisele de reparatie pe care este trecuta constatarea, piesele folosite si avem semnatura clientului care a primit reparatia, cu aceste fise de reparatie la dosar intocmesc notele contabile de consum al pieselor. astfel, pe fisa articol se vede cand au intrat in gestiune si cand au fost folosite.

Scrie răspuns