MODIFICARE SALARIU

Mesaj
Autor
lupum263
Mesaje: 443
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

MODIFICARE SALARIU

#1 Mesaj de lupum263 »

buna ziua
s-a marit salariul la un angajat cu contracte part time ca sa indeplineasca conditia de 1450 ron - total contracte
am act aditional de marire a salariului incepand cu data de 1 august,dar nu l-am trimis in revisal,pt ca nu am stiut ca se schimba legea .
ce pot sa fac acum?daca trimit astazi primesc amenda?
va multumesc mult pentru raspuns

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: MODIFICARE SALARIU

#2 Mesaj de tatum »

se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară împlinirii termenului de 20 de zile lucrătoare

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: MODIFICARE SALARIU

#3 Mesaj de tobosv790 »

Trimite-l repejor!
@tatum citeste articolul lui Cristi Toma de pe blog.

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: MODIFICARE SALARIU

#4 Mesaj de tatum »

scuze,
uitasem de el.
Mi-am amintit dupa ce am trimis !!

lupum263
Mesaje: 443
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

Re: MODIFICARE SALARIU

#5 Mesaj de lupum263 »

cum s-a stabilit pana la urma.pot sa trimit in revisal, astazi,modificare salariu ,act adtional intocmit la 01.08.2017, fara amenda?
multumesc

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: MODIFICARE SALARIU

#6 Mesaj de tobosv790 »

Pentru @lupum263: trimite repede. Daca ai bafta si 6 luni nu te viziteaza nimeni de la ITM ai scapat ca se prescrie sanctiunea. Sau poate scapi cu un avertisment. Oricum trimite.
Ti-am mai zis chestia asta si pe 8 august (vezi mai sus). Ce ai facut intre timp?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: MODIFICARE SALARIU

#7 Mesaj de roncovf »

Buna intrebare! Si eu sunt in acceasi situatie, am 43 de acte aditionale cu data de 01.08 si nu am trimis niciunul.
Conform cu http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php? ... ei#p227949 se mai poate.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: MODIFICARE SALARIU

#8 Mesaj de tobosv790 »

Atunci e bine!
Ultima oară modificat Mie Aug 16, 2017 6:26 pm de către tobosv790, modificat 1 dată în total.

budav216
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 11, 2014 1:19 pm

Re: MODIFICARE SALARIU

#9 Mesaj de budav216 »

Nu mai se pot brimite in 20 zile ,orice act aditional legat de modificari cim se transmit cu o zi innainte ca acea modificare sa intre in vigoare ,vezi modificare codul muncii.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: MODIFICARE SALARIU

#10 Mesaj de zaineal »

este adevarat, dar avand in vedere ca actele aditionale sunt intocmite cu 01,08, desi cred ca era mai bine decizia sa se ia pe 31.07 si contabilul stia ca are 20 de zile lucratoare timp de transmitere ... legea a aparut pe 7 august... cred eu ca se refera la actele aditionale intocmite incepand cu aceasta data... deci cele de pe 31 sau 01 aug apartin legii de dinainte.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: MODIFICARE SALARIU

#11 Mesaj de tobosv790 »

Parerea mea: A fost emisa mai intai ordonanta cu CAS si CASS angajator majorat. Multi au zis: lasa ca mai am timp (19 zile lucratoare) sa modific salarii,durate de munca ,etc astfel incat sa fiu cat mai putin afectat. Dar a urmat modificarea Codului Muncii cu aceste noi termene si atunci cei care nu au apucat sa se "replieze" nu mai pot face modificarile dorite incepand cu 1 august. Deci, ori platesc CAS si CASS majorate cel putin o luna (august) ori fac modificarile cu data de 1 august si le transmit acum si risca niste amenzi. Oricum ai da-o statul va incasa in aceasta perioada niste sume suplimentare. Si uite asa se mai acopera niste "gauri". Parerea mea!
PS:" Conspiratie" in toata regula! :wink:

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: MODIFICARE SALARIU

#12 Mesaj de roncovf »

La ITM Timis considera ca actele aditionale intocmite inainte de aparitia ordonantei se depun la termenele de atunci (19 zile). E valabil astazi, ca maine...cine stie.
@TobosV - nu e vorba de ceea ce spui tu, nu trage nimeni mîța de coadă pentru cîteva sute de lei. E vorba de o majorare planificată a salariului, sunt 43 de acte adiționale. Dacă ar trebui plătite amenzile, cred că: "taie, încarcă, leagă, pleacă"

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: MODIFICARE SALARIU

#13 Mesaj de tobosv790 »

Ha,ha. :lol: :wink: Nu ma refeream la tine .Desi e o vorba romaneasca:"Chelu'si pune mana'n cap". Dar multumesc de lamurire.
Ma refeream la conspiratia statului de a lua mai multi bani. De la tine cateva sute de lei de la altul....S.A.M.D. De la 360000 de contracte part-time (atat parca au zis ca e) cat se strange?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: MODIFICARE SALARIU

#14 Mesaj de ferenta »

Acuma io nu vreau să țin cu ursul, nici nu tai, încarc, leg și plec, ci doar tai :lol: !Și anume: oare din 360.000 de contracte part-time, câte în realitate au fost din toate punctele de vedere...part-time? :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: MODIFICARE SALARIU

#15 Mesaj de tobosv790 »

Bineinteles ca unele erau "mascate". Unele de angajator altele de angajat. Oricum chestia asta cu CAS si CASS majorat la angajator va dispare din 2018 cand totul trece la angajat si nu va mai exista CAS si CASS angajator. Si nu cred ca se va extinde aceasta prevedere si mai departe fiindca atunci chiar ar creste punctajul la pensie. Asta in functie si de cum se va schimba legea pensiilor.
PS: Dau dintr-una in alta cu atatea modificari si potentiale modificari. :shock:
PS2: Vad ca vorba culeasa de mine "din putul gandirii" populare ("Mare lucru la.....") devine populara si pe aici printre forumisti. :wink:

Scrie răspuns