factura emisa in febr. 2017 pt. ian. 2017

Mesaj
Autor
obrejae
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mai 24, 2011 9:22 am

factura emisa in febr. 2017 pt. ian. 2017

#1 Mesaj de obrejae »

Buna seara. Am cautat pe forum si nu am gasit o situatie similara. Am urmatoarea situatie:
Societate care a trecut de la 01.02.2017 de la impozit pe profit la impozit pe venit, a facturat atat in luna febr. 2017 cat si in luna martie 2017, venituri aferente lunii ian. 2017. Atat pe facturi, cat si pe situatiile de lucrari apare mentiunea ca aceste venituri sunt aferente lunii ian. 2017. Facturile au fost intocmite ulterior depunerii D 101 pentru ian. 2017. In ian. nu s-au realizat alte venituri, a fost pierdere. Trebuie sa duc aceste venituri la luna ian. si sa rectific D 101, sau le las la data facturii?
Sper, ca cineva sa ma ajute cu un raspuns.
Va multumesc,
O seara frumoasa.

tobocf
Mesaje: 104
Membru din: Mie Apr 09, 2008 12:00 am

Re: factura emisa in febr. 2017 pt. ian. 2017

#2 Mesaj de tobocf »

Buna dupa parerea mea: ele sunt venituri aferente lunii ian.2017 dar data facturii este la febr.si martie sa inteleg.
Facturile se vor inregistra la data facturarii , nu asa se inregistreaza in contabilitate documentele justificative?
La data facturarrii si apartine perioade facturate. Pentru prestarea serviciilor de contabilitate factura se emite in febr.pentru luna lucrata adica ian.Venitul,incasarea apartine lunii februarie.
O zi buna.

obrejae
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mai 24, 2011 9:22 am

Re: factura emisa in febr. 2017 pt. ian. 2017

#3 Mesaj de obrejae »

Buna seara,
Da, aveti dreptate. Factura se inregistreaza la data facturii, in cazul meu cu data de febr. si data de martie.
Dar, astazi am discutat si cu cineva de la o firma de consultanta si dansul considera ca, fiind venituri aferente lunii ianuarie si pentru ca luna ianuarie se considera a fi un an fiscal, trebuie facut la fel ca si la decembrie 2016, adica separarea exercitiului financiar. Daca factura o emiteam cu data de martie 2017 spre exemplu si veniturile erau aferente lunii decembrie 2016, nu trebuia sa le duc la decembrie 2016? Eu am in vedere doar veniturile, nu data facturii, nu tva. Se aplica principiul separarii exercitiului, sau nu? Ca este una sa platesti 16% dintr-o suma si alta 1%, d.p.d.v. al impozitului.
Multumesc,
O seara buna.

Scrie răspuns