restituire creditare in natura

Mesaj
Autor
scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

restituire creditare in natura

#1 Mesaj de scortarum »

Asociatul are creditare de 1.000.000 lei. Pe de alta parte, firma are un teren construibil, achizitionat de la o persoana fizica (pentru care nu s-a dedus TVA) tot de 1.000.000 lei. Daca in schimbul creditarii, asociatul primeste terenul, este aceasta o operatiune impozabila? In mod logic, da, dar daca ma uit la art 270(5), acolo este un daca
Orice distribuire de bunuri din activele unei persoane impozabile către asociații sau acționarii săi, inclusiv o distribuire de bunuri legată de lichidarea sau de dizolvarea fără lichidare a persoanei impozabile, cu excepția transferului prevăzut la alin. (7), constituie livrare de bunuri efectuată cu plată, dacă taxa aferentă bunurilor respective sau părților lor componente a fost dedusă total sau parțial.
Parerea mea este ca operatiunea nu este impozabila, dar mi-ar place sa aud si alte pareri, multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: restituire creditare in natura

#2 Mesaj de pinteae »

Cu ce ocazie se face distribuirea la care faci referire?
Daca stingi dividendele distribuite prin intermediul terenului respectiv, atunci poti aplica exceptiile prevazute la articolul invocat de tine.
Dar, ceeea ce intentionezi sa faci, este o stingere a unei datorii prin transferul dreptului de proprietate asupra unui teren.
Operatiunea intra in sfera de aplicare a taxei si vei colecta TVA, deoarece este un teren construibil.
Eugen Pintea

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: restituire creditare in natura

#3 Mesaj de scortarum »

Cred ca n-ai citit atent... zice ca e o livrare de bunuri efectuata CU PLATA, DACA s-a dedus tva-ul. Cum nu s-a dedus tva-ul, logic ca e cealalta varianta, adica livrare fara plata, si atunci nu e indeplinita conditia de la art. 268 (1) a) si rezulta, in opinia mea, ca e o operatiune neimpozabila, deci nu colectezi tva, strict de speta asta vorbind. Dar iti multumesc de raspuns!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: restituire creditare in natura

#4 Mesaj de pinteae »

Daca tu ai citit atent, atunci spune-mi de ce fraza incepe cu "Orice distribuire de bunuri din ...".
Nu era mai simplu sa se scrie ceva de genul: Livrarea de bunuri din activele unei persoane impozabile catre asociatii sau actionarii sai, constituie livrare de bunuri cu plata, daca taxa ....

Sa inteleg ca prin aceasta manevra poate fi disimulata orice vanzare de bunuri pentru care nu s-a dedus TVA, din diferite motive, inclusiv pentru achizitiile de la neplatitori de TVA, prin simpla distribuire catre asociati/actionari, care ulterior le vor vinde catre cumparatorii finali.

Genial!
Eugen Pintea

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: restituire creditare in natura

#5 Mesaj de scortarum »

Exact! Eu unul asa inteleg :D

Scrie răspuns