contributii majorate-salariat pensionar

Mesaj
Autor
georgescum166
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:00 am

contributii majorate-salariat pensionar

#1 Mesaj de georgescum166 »

Sunt in dilema cu situatia: am angajat part-time (4 ore) o doamna pensionata pe caza de boala, cu drept de munca de 4 ore.
acest salariat intra la categoria de exceptii "sunt persoane cu dizabilități cărora prin lege li se recunoaște posibilitatea de a lucra sub opt ore pe zi"?
sau inteleg eu gresit?

cosmar
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 24, 2012 6:10 pm

Re: contributii majorate-salariat pensionar

#2 Mesaj de cosmar »

(3) Prevederile alin. (2) nu se aplică persoanelor prevăzute la art. 136 lit. c), pe perioada în care
salariaţii acestora se află în una dintre următoarele situaţii:



a) sunt elevi sau studenţi, cu vârsta până la 26 de ani, aflaţi într-o formă de şcolarizare;
b) sunt ucenici, potrivit legii, în vârstă de până la 18 ani;
c) sunt persoane cu dizabilităţi cărora prin lege li se recunoaşte posibilitatea de a lucra mai puţin
de 8 ore pe zi;
d) au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepţia
pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute
speciale, precum şi a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de
pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;
e) realizează în cursul aceleiaşi luni venituri din salarii sau asimilate salariilor în baza a două sau
mai multe contracte individuale de muncă, iar baza lunară de calcul cumulată aferentă acestora
este cel puţin egală cu salariul minim brut pe ţară.
(4) În aplicarea prevederilor alin. (3), angajatorul solicită documente justificative persoanelor
fizice aflate în situaţiile prevăzute la alin. (3) lit. a), c) şi d), iar în cazul situaţiei prevăzute la alin. (3)
lit. e), procedura de aplicare se stabileşte prin ordin al ministrului finanţelor publice."

conform legii sunt cuprinsi la exceptii, dar cred ca documentul medical trebuie sa fie foarte clar in aceasta privinta , pentru a nu lasa loc de interpretari

georgescum166
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:00 am

Re: contributii majorate-salariat pensionar

#3 Mesaj de georgescum166 »

corect.
am inteles

Scrie răspuns