problema cu contract de comodat

Mesaj
Autor
marinciug
Mesaje: 46
Membru din: Lun Oct 20, 2008 12:00 am

problema cu contract de comodat

#1 Mesaj de marinciug »

Am o societate care are contract de comodat intre firma si persoana fizica(persoana fizica fiind unul din asociati).Anul acesta au hotarat sa schimbe acoperisul(pt ca pica),sa refaca tencuiala exterioara si sa puna gresie pe terasa cu mese,mentionez ca lucrarile au fost facute in regie proprie.As dori sa stiu daca TVA-ul este deductibil si de asemenea cheltuielile.In cazul in care nu sunt deductibile ce pot sa fac in conditiile in care eu le-am inregistrat pe toate in contul 302(mentionez ca este platitor de impozit pe venit 1%).Am inteles ca sunt ceva probleme legate de contractul de comodat prin care nu ar avea voie sa faca modernizari si renovarii pe cheltuielile firmei...Va rog,cine stie sau a trecut prin asa ceva sa imi dea un raspuns cat mai explicit.

marinciug
Mesaje: 46
Membru din: Lun Oct 20, 2008 12:00 am

Re: problema cu contract de comodat

#2 Mesaj de marinciug »

Chiar nimeni nu stie ce trebuie sa fac sau unde sa ma duc ca sa interesez mai exact

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: problema cu contract de comodat

#3 Mesaj de tomac »

Nu sunt deductibile. Pe contract de comodat poate face lucrări de întreținere, curente, nu ca acestea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: problema cu contract de comodat

#4 Mesaj de costachet982 »

tomac scrie:Nu sunt deductibile. Pe contract de comodat poate face lucrări de întreținere, curente, nu ca acestea.
pai de ce ?
1.daca e firma fiscalizata la venit nu influenteaza valoarea impozitului platit
2. daca tavanul /acoperisul este efecta, onul a scris ca pica ( nu stiu la ce s-a referit , intemperii - ploua in incinta unde se desf activit ) se poate introduce la intretinere ca e o reparatie ( daca s-a referit la faptul ca s-a subrzit si o sa pice /cada tavanul peste incinta unde se desf activit.) iar se poate interpreta ca intretinere/reparatie pentru a se mentine confortul de lucru...

deci ?? care e argumentul sa nu fie ...
astept parere..poate gresec..

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: problema cu contract de comodat

#5 Mesaj de tudoraf841 »

aceasta problema este interpretabila la controlul fiscal,depinde de inspectorii respectivi.
Daca lucrarile spuse de dv. fac obiectul unui certificate de urbanism emis de autoritatile locale, emis pe firma,si daca dovedesti ca aceste cheltuieli sant in folosul firmei si acest lucru duce la inbunatatirea activitatii(lucru acesta cu dovedirea imbraca un spectru larg de interpretari) este ok.
Am avut cazul cand am cerut rambursarea de tva aferenta acestor lucrari si a fost ok.Acum ,cum a zis Tomac ,sant admise lucrari de intretinere si reparatii dar au fost situatii cand s-au schimbat fatade in totalitate .
Totul este interpretabil ,cum ai noroc.

filipf857
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mai 11, 2011 5:47 pm

Re: problema cu contract de comodat

#6 Mesaj de filipf857 »

Avand in vedere ca sumele vor fi mari, pentru un contarct de comodat nu se deduce TVA-ul, iar cheltuiala o puteti amortiza pe durata contractului, dar si aici la un ctrl fiscal e cu dus/intors, depinde pe cine nimeriti, vorba colegului. Daca aveti contract de inchiriere cu proprietarul inregistrat la ANAF atunci se mai poate. Va spun din experienta unui ctrl in desfasurare acum, ca au taiat tot TVA-ul dedus.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: problema cu contract de comodat

#7 Mesaj de tudoraf841 »

Da,ei pun problema daca este contract de inchiriere sau comodat (in cazul meu a fost de comodat) dar daca primaria emite un certificat de urbanism cred ca nu vor fi probleme.
Stiu un caz cand avea ctr. de comodat si la control a facut un contract de inchiriere din urma pur si simplu si a rezolvat omul problema.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: problema cu contract de comodat

#8 Mesaj de tomac »

Citiți codul civil legat de contractul de comodat.
Reparații curente nu înseamnă modernizări. Modernizarea clădirii este un venit pentru persoana fizică, proprietara spațiului respectiv.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: problema cu contract de comodat

#9 Mesaj de tudoraf841 »

aveti dreptate,dar eu spuneam de un caz cunoscut care avea comodat si pe comodat primaria a emis certificat de urbanism inspectorii dand drept de deducere tva la lucrarile executate care nu erau de reparatii si intretinere,erau destul de ample.

marinciug
Mesaje: 46
Membru din: Lun Oct 20, 2008 12:00 am

Re: problema cu contract de comodat

#10 Mesaj de marinciug »

pai si ce tip de contract iar permite chiriasului sa faca aceste modernizari in afara de cel de inchiriere(paraca la asta se poate)...pe clientul meu l-ar interesa un contrat in care sa nu fie stipulata nici o suma de platit lunar dat fiind ca el este proprietarul firmei si cel al cladiri(persoana fizica),l-ar interesa un anumit tip de contract prin care sa poata sa faca aceste modernizari si sa le scada pe firma dar sa nu plateasca nici un ban pt acel contract....va multumesc si astept raspunsurile voastre

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: problema cu contract de comodat

#11 Mesaj de tudoraf841 »

pai daca este contract de inchiriere trebuie trecuta si o suma acolo chiar daca proprietarul cladirii trebuie sa plateasca impozit pe suma primita.In contractual de inchiriere trebuie mentionat ca chiriasul se oblige sa faca reparatii sau ce credeti de cuvinta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: problema cu contract de comodat

#12 Mesaj de balazse »

Pentru MarinciuG
Faptul ca este asociatul nu inseamna ca poate face orice cu banii/veniturile firmei. Acest lucru poate face doar dupa ce a scos banii sub forma de dividende (normal dupa ce a platit impozit pe dividende).
Daca vrea sa recupereze banii de la firma sa faca bine sa sa ceara bani de chirie.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: problema cu contract de comodat

#13 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
doresc o parere ptr un caz
la o firma expira durata contractului de comodat
cand a fost intocmit , cu multi ani in urma , a fost certificat la un notar,
intrebarea e:
actul aditional prin care se prelungeste durata TREBUIE intocmit tot la un notar sau partile il pot face si semna fara a mai fi certificat de un notar
nu cred ca ar fi o prb la rec com cu prelungirea duratei sediul daca nu e certif de notar , dar intreb

p.s. daca expira sediul pierde codul de tva , corect ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: problema cu contract de comodat

#14 Mesaj de fagarasa176 »

Nu se certifica nicaieri
Daca expira sediul se poate ajunge la radierea societatii
"Pierderea" codului de TVA este ultima ta grija
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns