Ore eronate stat CIM (partial) suspendat crestere copil

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Ore eronate stat CIM (partial) suspendat crestere copil

#1 Mesaj de prunam »

Am un angajat care are contractul suspendat pentru crestere copil (2 ani) - angajatul era angajat cu 4 ore/zi. Cand generez statul de salarii pe iulie imi apare mesajul de atentionare "timp lucrat calculat automat (0 ore) este diferit de cel existent (84). Inlocuim suma?" Dau ok, apoi in stat la "ore conc. medical" imi apare 168 in loc de 84 si primesc urmatoarea eroare la D112 - "EROARE - Ore suspendate in luna + Ore lucrate efectiv in luna > Numar zile lucratoare in luna * Ore norma zilnica contract (S19)". In statul de salarii nu pot modifica manual 168 in 84 (este read-only) ... cum pot remedia ? Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ore eronate stat CIM (partial) suspendat crestere copil

#2 Mesaj de tomac »

Nu e introdus corect concediul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Ore eronate stat CIM (partial) suspendat crestere copil

#3 Mesaj de prunam »

Cu 01.05.2017 i-am suspendat contractul: de la "concedii -> concedii de odihna /.../suspendari" am adaugat "crestere copil 2 ani/3 ani" de la 01.05.2017 pana la 19.04.2019. Nu prea imi dau seama ce am facut gresit ... :(

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Ore eronate stat CIM (partial) suspendat crestere copil

#4 Mesaj de prunam »

Gata ! S-a rezolvat ... multumesc pentru ajutor !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ore eronate stat CIM (partial) suspendat crestere copil

#5 Mesaj de balazse »

Si unde ai gresit? Nu de alta, dar poate altii invata din cele intamplate.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Ore eronate stat CIM (partial) suspendat crestere copil

#6 Mesaj de prunam »

Pai : in concedii am adaugat prima data concediul pt. crestere copil 2 ani : 01.05.2017 - 06.04.2019 ; apoi am mai adaugat un concediu de odihna : 01.04.2017 - 07.04.2017 .. totul era in regula (la momentul respectiv - aprilie) .. apoi, cand am dat iarasi pe "concedii" (in iulie) nu am vazut decat "concediul de odihna" (asa afiseaza SAGA - ultimul rand adaugat) si nu am mai scroll-at in sus; cel de "crestere" era "ascuns" sus ... asa ca, l-am mai adaugat o data pe cel de crestere ! Si acum aveam, de sus in jos 3 concedii : "crestere"-"odihna"-"crestere"(identic cu primul rand adaugat) ! Deci SAGA imi dubla orele de concediu medical din luna pt. ca avea doua concedii de crestere pt. aceeasi perioada ! hihihihihihihiii !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ore eronate stat CIM (partial) suspendat crestere copil

#7 Mesaj de balazse »

Multumim de informatie. :wink:

Scrie răspuns