Microintreprindere combustibil 50 %

Mesaj
Autor
suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Microintreprindere combustibil 50 %

#1 Mesaj de suciua95226 »

Buna ziua,
am avut zilele acestea o discutie cu un client legata de deducerea chletuielolor legate de masina. Firma este microintreprindere, iar masina este utilizata atat pt firma cat si pt scopuri personale. Rezulta ca, din toate cheltuielile legate de masina eu am dreptul sa deduc 50%.
Când introduc un BF in SAGA, selectez C, iar in partea de jos, trec deductibil 50%. Nota contabila arata 6022=401 cu valoarea totala a bonului. Din punct de vedere al impozitului pe micro nu ma afecteaza, dar la sf de an, la dividende, in contul 1171 (fostul 121 de anul trecut) eu o sa am venituri-chelt totale, adica tot bonul de combustibil.
Cum este corect in cazul microintreprinderii?
Va multumesc anticipat.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Microintreprindere combustibil 50 %

#2 Mesaj de tobosv790 »

La microintreprindere introducerea bonurilor de combustibil cu N50 pentru cazul expus are relevanta numai daca firma e platitoare de tva fiindca se deduce numai 50%. In rest.....Nu exista notiunea de cheltuiala deductibila. Daca aveti mai multe sau mai putine dividende de luat depinde de eficienta economica. Nu trebuie sa va faceti calcul gen "drobul de sare al lui Creanga".
Mai ales ca se vehiculeaza informatia ca de la anul impozitul pe dividende va fi 0%.

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: Microintreprindere combustibil 50 %

#3 Mesaj de suciua95226 »

OK, multumesc. Sa speram ca se va mentine stirea cu imp. de dividende 0%.

Scrie răspuns