Diurna

Mesaj
Autor
olariue
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Diurna

#1 Mesaj de olariue »

Buna ziua! Referitor la diurna, daca este acordata in limita maxima a plafonului indexat cu 2,5 (respectiv 42,5 in tara si 87,5 in UE) nu se regaseste nicaieri in statul de plata? Doar ce depaseste acest plafon se introduce la alte drepturi?
Astfel, daca un salariat solicita o adeverinta de venit pentru banca, cheltuielile societatii cu diurna acordata acestuia trebuie sau nu sa se regaseasca pe adeverinta? Va multumesc frumos!

balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

Re: Diurna

#2 Mesaj de balintk »

Pe adeverinta tipizata de la banca se va completa la alte venituri, si se va prezenta dispozitiile de plata eventual ordinele de deplasare iar sumele ce vor depasi diurna legala prevazuta vor fi considerate venituri din salarii si se vor trece in detalii la generarea statului de plata pentru fiecare salariat in parte. Nu se va uita ca diurna este acordata - platita la terminarea deplasarii, deci daca diurna s-a acordat integral cu dispozitie de plata diferenta platita salariatului ( suma ceea ce a depasit limita legala) se va regulariza prin statul de plata la retineri fiindca a fost deja platita.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Diurna

#3 Mesaj de balazse »

Dar de ce ar trebui trecut diurna pe adeverinta?

balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

Re: Diurna

#4 Mesaj de balintk »

Unele banci la acordarea creditelor iau in calcul aceste venituri in privita bonitatii clientului.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Diurna

#5 Mesaj de balazse »

Este posibil sa gresesc, dar de cand diurna reprezinta "venit" (mai ales salarial, si acum discutam despre diurna care nu depaseste limita)?

balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

Re: Diurna

#6 Mesaj de balintk »

In mai multe cazuri mi s-a solicitat de la banci sa completez adeverintele in asa fel sa fie specificat la alte venituri diurnele cuvenite ( in cazul soferilor de tir, muncitori in constructii de drumuri de exemplu). In aceste cazuri trebuiau prezentate si depuse dispozitile de plata si ordinele de deplasare in copie. Aceste sume au fost considerate ca alte venituri. Probabil in baza unor reglementari BNR.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Diurna

#7 Mesaj de stroer1948 »

Si eu am intalnit la multe banci rubrica speciala pe adeverinta, in care se solicitau detalierea veniturilor suplimentare, gen bonusuri, diurna.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Diurna

#8 Mesaj de robut »

Buna ziua,
trebuie trecut in ROI acordare diurna soferilor plecati in deplasare?
Multumesc anticipat.

Scrie răspuns