vinzare cladire+teren

Mesaj
Autor
istratiec
Mesaje: 26
Membru din: Lun Feb 23, 2015 9:19 am

vinzare cladire+teren

#1 Mesaj de istratiec »

O societate comerciala , platitoare de TVA, vrea sa vinda un corp funciar format din constructie si teren ce formeaza in singur numar cadastral catre o alta societate platitoare de TVA.
Din raportul de evaluare reiese ca valoarea terenului este mai mare decit valoarea cladirii.
Cum se face factura ?
Cu TVA... scutita de TVA... taxare inversa?
Mulumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vinzare cladire+teren

#2 Mesaj de tomac »

Cu taxare inversă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

istratiec
Mesaje: 26
Membru din: Lun Feb 23, 2015 9:19 am

Re: vinzare cladire+teren

#3 Mesaj de istratiec »

Eu ma gindeam ca scutit cf art 292 lit f, terenul fiind construit? Ce parere aveti?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vinzare cladire+teren

#4 Mesaj de tomac »

Și să faceți ajustare dacă e cazul? Nu m-aș complica.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: vinzare cladire+teren

#5 Mesaj de scortarum »

N.M. 55. (1) În aplicarea art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, atunci când se livrează un corp funciar unic format din construcția și terenul pe care aceasta este edificată, identificat printr-un singur număr cadastral:
...
b) construcția va urma regimul terenului pe care este edificată, dacă valoarea acesteia este mai mică decât valoarea terenului așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare;

Cum terenul e construibil iar valoarea lui e mai mare decat a cladirii, musai sa fie taxabila livrarea, cu taxare inversa conform art. 331 (2) g). Livrare scutita nu-i nicicum posibil si, oricum, ar fi fost intr-adevar o bataie de cap in plus.

Scrie răspuns