Inregistrare platitor de tva

Mesaj
Autor
vlasand11
Mesaje: 8
Membru din: Joi Ian 07, 2016 2:56 pm

Inregistrare platitor de tva

#1 Mesaj de vlasand11 »

O firma din Romania, neplatitoare de TVA, cod caen 8219, presteaza servicii de secretariat pentru o firma din Austria, tot neplatitoare de TVA. Mai exact, firma din Romania, aduna intr-un dosar actele unor asistente medicale (care intentioneaza sa lucreze in Austria), scaneaza acel dosar si il trimit pe mail. Cand e cazul, dau consultanta persoanelor respective cu privire la intocmirea dosarului. Nu am considerat ca ar fi vorba de plasare de forta de munca pt ca persoanele respective sunt cautate de firma din Austria.
1.firma din Romania trebuie sa se inregistreze ca platitoare de TVA?
2.se poate interpreta ca plasare de forta de munca?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Inregistrare platitor de tva

#2 Mesaj de pinteae »

1. Fiind o prestare de servicii intracomunitara, ambele societati trebuie sa se inregistreze ca platitoare de TVA intracomunitar.
2. Nu este plasare de forta de munca. Este serviciu. Plasarea implica alte tipuri de operatiuni.
Eugen Pintea

vlasand11
Mesaje: 8
Membru din: Joi Ian 07, 2016 2:56 pm

Re: Inregistrare platitor de tva

#3 Mesaj de vlasand11 »

Totusi firma din Austria este neplatitoare de TVA (si nici nu vrea sa se inregistreze). Nu exista nici o portita ca sa nu inregistram firma din Romania ca platitoare de TVA? la urma urmei eu prestez serviciul aici in Romania .....
Multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Inregistrare platitor de tva

#4 Mesaj de pinteae »

Inregistrarea se face doar pentru achizitii/prestari de servicii intracomunitare, nu si pentru operatiuni interne.
Locul prestarii de servicii se muta in tara in care isi are domiciliul fiscal beneficiarul serviciilor intracomunitare.
Eugen Pintea

vlasand11
Mesaje: 8
Membru din: Joi Ian 07, 2016 2:56 pm

Re: Inregistrare platitor de tva

#5 Mesaj de vlasand11 »

Dar beneficiarul nu este inregistrat ca platitor de tva .

Multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Inregistrare platitor de tva

#6 Mesaj de pinteae »

In cazul serviciilor intracomunitare, ambele societati trebuie sa se inregistreze in VIES.
Eugen Pintea

Scrie răspuns