Persoana impozabila sau partial impozabila

Mesaj
Autor
ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Persoana impozabila sau partial impozabila

#1 Mesaj de ciolocaa141 »

Buna ziua.
Un ONG cu activitate economica platitor de TVA presteaza servicii sociale in mod gratuit catre beneficiari persoane fizice iar pt. cheltuielile efectuate cu realizarea serviciilor sociale sumele sunt recuperate de la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (autoritate contractanta) in baza unui contract incheiat in urma licitarii publice a serviciului respectiv. Din punct de vedere al TVA, serviciul social prestat fara plata persoanelor fizice intra in sfera acordarii serviciilor prestate in mod gratuit fiind operatiune neimpozabila (normele metodologice spun "Nu sunt considerate activități economice: a) acordarea de bunuri și/sau servicii în mod gratuit de organizațiile fără scop patrimonial") sau in sfera prestarii de servicii efectuate cu plata (din cauza ca este decontat de autoritatea contractanta), fiind operatiune scutita fara drept de deducere a TVA conform art. 292 alin. 1 lit. i)?
De modul in care este incadrata tranzactia va rezulta daca este declarata sau nu in D300 la rd. 15.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Persoana impozabila sau partial impozabila

#2 Mesaj de tomac »

Activitatea aceea de servicii sociale e una economică? Eu zic că nu. Eu cred că este una ce e conform scopului ONG-ului respectiv.
Activitatea economică înseamnă altceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Re: Persoana impozabila sau partial impozabila

#3 Mesaj de ciolocaa141 »

Din activitatea respectiva nu se inregistreaza profit sau pierdere deoarece ONG-ul cere la plata autoritatii contractante strict cheltuielile efectuate in scopul realizarii serviciului, fara sa fie adaugata la aceste cheltuieli o marja de profit. Vroiam sa vad mai multe puncte de vedere cu privire la acest aspect si din aceasta cauza am scris pe forum.

maghiara
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mar 15, 2018 10:22 am

Re: Persoana impozabila sau partial impozabila

#4 Mesaj de maghiara »

ciolocaa141 scrie: Joi Sep 21, 2017 1:38 pm Buna ziua.
Un ONG cu activitate economica platitor de TVA presteaza servicii sociale in mod gratuit catre beneficiari persoane fizice iar pt. cheltuielile efectuate cu realizarea serviciilor sociale sumele sunt recuperate de la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (autoritate contractanta) in baza unui contract incheiat in urma licitarii publice a serviciului respectiv. Din punct de vedere al TVA, serviciul social prestat fara plata persoanelor fizice intra in sfera acordarii serviciilor prestate in mod gratuit fiind operatiune neimpozabila (normele metodologice spun "Nu sunt considerate activități economice: a) acordarea de bunuri și/sau servicii în mod gratuit de organizațiile fără scop patrimonial") sau in sfera prestarii de servicii efectuate cu plata (din cauza ca este decontat de autoritatea contractanta), fiind operatiune scutita fara drept de deducere a TVA conform art. 292 alin. 1 lit. i)?
De modul in care este incadrata tranzactia va rezulta daca este declarata sau nu in D300 la rd. 15.
Buna ziua,
Stiu ca postarea e veche...dar va rog sa -mi spuneti cum inregistrati intrarile ca sa se poata genera cele trei tipuri de jurnale de cumparar?
Multuemsc mult.

Scrie răspuns