Cass-dividende

Mesaj
Autor
urdean432
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 17, 2014 3:54 pm

Cass-dividende

#1 Mesaj de urdean432 »

Buna seara,
Un asociat angajat cu norma partiala-2 ore-(valoare 363lei brut) in perioada ianuarie-august 2017, trebuie sa plateasca cass la dividendele primite/ pe care le va primi in septembrie -decembrie 2017? Se considera ca a avut venituri din salarii in anul 2017,indiferent de norma/ suma? sau trebuia sa fie inca salariat? Se tine cont de valoarea veniturilor salariale-trebuie sa fi fost cotizat la minim 1450? Multumesc anticipat.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Cass-dividende

#2 Mesaj de pinteae »

Din cate stiu, asociatul trebuie sa fie salariat la momentul platii dividendelor, fara sa existe un plafon minim al venitului salarial.
Eugen Pintea

urdean432
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 17, 2014 3:54 pm

Re: Cass-dividende

#3 Mesaj de urdean432 »

Multumesc pentru raspuns, de cateva zile tot incerc sa aflu informatii, pe un grup de contabilitate mi s-a raspus ca trebuie sa cotizeze la minim pe economie ca sa fie scutit de cass.....Sunteti singurul care mi-ati rapsuns, multumesc.

urdean432
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 17, 2014 3:54 pm

Re: Cass-dividende

#4 Mesaj de urdean432 »

Dragi colegi, chiar nimeni nu s-a mai confruntat cu plata unor dividende in aceste conditii? Multumesc colegului Eugen, ma gandeam ca poate mai trimite cineva vreo sugestie. Am postat aceasta intrebare pe 3 grupuri de contabilitate...nici un raspuns....

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Cass-dividende

#5 Mesaj de septimiuv »

Așteaptă până în 2018. Decide anaf dacă plătește sau nu.

urdean432
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 17, 2014 3:54 pm

Re: Cass-dividende

#6 Mesaj de urdean432 »

Nu pot avea atitudinea aceasta fata de un client....pe acelasi sablon as putea sa-i spun ca va primi notificare acasa, ca doar nu-i cu retinere la sursa.... :lol:
Dar, din pacate, sau din fericire, nu pot avea atitudinea aceasta....

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Cass-dividende

#7 Mesaj de prunam »

Am o persoana care a ridicat dividende - sume consistente (in perioada 2013-2016) si a avut C.I.M. cu timp partial (4 ore) cu minimul pe economie ... nu au fost probleme ! Dar nu poti sa-i faci CIM pentru luna in care ridica dividendele ? .. sa nu fie interpretari la un eventual control !

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Cass-dividende

#8 Mesaj de pinteae »

Art. 176 alin. (7) Persoanele care realizează venituri din investiţii nu datorează contribuţie de asigurări sociale de sănătate pentru aceste venituri, dacă realizează venituri de natura celor menţionate la art. 155 alin. (1) lit. a)-d), g), i)-l). (Prevederile se aplică începând cu veniturile aferente lunii februarie 2017.)
...
Art. 155 alin. (1) lit. a) venituri din salarii sau asimilate salariilor, definite conform art. 76;
Eugen Pintea

urdean432
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 17, 2014 3:54 pm

Re: Cass-dividende

#9 Mesaj de urdean432 »

Ideea este ca si la el sunt sume constistente, de aceea asociatul insista sa afle impozitarea lor. Cei 5% fac diferenta la sume peste 100.000 lei..sa zicem. Ideea este ca s-a hotarat sa-si inchida CIM in august, nu-l pot determina sa se angajeze din nou. Doar vrea sa stie regimul fiscal, sa stie daca plateste 5 sau 10%. Dupa Codul Fiscal, eu inteleg simplu: ai venituri din salarii, nu platesti cass. Am insistat mult pe tema aici, la ceccar, pe 3 grupuri de conta si fiscalitate, tocmai in in ideea de a-mi confirma si altcineva logica mea, nu as vrea sa dezinformez. NIci un raspuns, pe nicaieri...nu inteleg....nici un raspuns... Pe un site mi-a raspuns o singura persona cu varianta "cotizezi la minim pe economie-1450- scutit de cass", iar o alta parere a fost ca a colegului Eugen, caruia ii multumesc.

urdean432
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 17, 2014 3:54 pm

Re: Cass-dividende

#10 Mesaj de urdean432 »

da, exact pe logica dl Eugen am mers si eu.....exact paragraful acela l-am citit de vreo 5 ori cred....de unde e clar ca nu datorez cass, daca obtin, nu conteaza in ce conditii si pe ce perioada, venituri salariale.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Cass-dividende

#11 Mesaj de prunam »

Uite ce mi-a raspuns ANAF-ul in 2013 : "Urmare email-ului dumneavoastră înregistrat la A.F.P. mun. X sub nr. 57893/11.06.2013, prin care solicitaţi precizări cu privire la contribuţia la asigurările sociale de sănătate datorată pentru realizarea de venituri din dividende, vă comunicăm punctual următoarele:

În conformitate cu prevederile art. 296^27 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din investiţii (inclusiv din dividende). Totuşi, potrivit alin. (2) al aceluiaşi articol numai persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1).
Având în vedere cele de mai sus, cât şi faptul că, potrivit celor menţionate de dvs., realizaţi venituri dintr-un contract individual de muncă, nu aveţi obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor din dividende."

Eu inteleg ca daca a avut venituri salariale in anul respectiv (nu conteaza perioada sau nivelul veniturilor) nu plateste CASS la dividendele ridicate.

urdean432
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 17, 2014 3:54 pm

Re: Cass-dividende

#12 Mesaj de urdean432 »

Multumesc colegului pruman, desi raspunsul era vechi, regimul lor se tot schimba, dar cam acelasi text de lege este si acum, deci pe aceeasi logica, nu se plateste cass daca obtii venituri din salarii indiferent de valoare sau perioada unui an.

Scrie răspuns