Plata din magazin POS

Mesaj
Autor
ivana575
Mesaje: 141
Membru din: Vin Aug 15, 2008 12:00 am

Plata din magazin POS

#1 Mesaj de ivana575 »

Am achitat din banii incasati prin casa de marcat unui client o suma de 200 lei. Suma s-a recuperat prin incasarea prin banca cu card. Care sunt inregistrarile contabile si ce scriu pe dispozitia de plata , ce mentionez la scopul platii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plata din magazin POS

#2 Mesaj de tomac »

Se emite factură de stornare.
Se înregistrează 4111=5311 la registrul de casă și se va selecta factura de stornare.
Se scrie exact ce reprezintă - restituire sumă încasată eronat sau restituire sume sau ce o fi
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ivana575
Mesaje: 141
Membru din: Vin Aug 15, 2008 12:00 am

Re: Plata din magazin POS

#3 Mesaj de ivana575 »

Nu despre asta este vorba. Am bani incasati din vanzare de marfa. Vine un nene si de pe cardul personal vrea sa-i dau bani numerar , adica daca am bani numerar pot sa-i dau numerar si sa-mi intre in banca banii de pe cardul lui.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plata din magazin POS

#4 Mesaj de tomac »

Aveți acord cu banca în sensul ăsta?
Pentru că legea e clară:
"(5) Persoanele juridice prevăzute la alin. (1) și (3) oferă serviciul de avans în numerar la terminalele de plată în baza contractelor încheiate cu instituțiile acceptante și pot acorda avansuri în numerar, potrivit prezentei ordonanțe de urgență. Acestea afișează la loc vizibil semnul privind acordarea acestui serviciu, precum și informații privind costurile serviciului.
(6) Avansul prevăzut la alin. (5) se evidențiază distinct pe bonul fiscal şi nu poate depăși suma de 200 de lei. Tranzacțiile privind avansul în numerar se asimilează retragerilor de numerar de la bancomate, iar comisioanele aferente tranzacțiilor se stabilesc conform contractelor în vigoare între părți. Comercianții pot percepe, de la titularul cardului, un comision care nu poate depăși 1% din valoarea avansului acordat"
Dacă da și dacă pe bonul fiscal puteți evidenția acest avans, atunci înregistrarea este
461=5311
La încasarea sumei în cont
5121=461
5121=768 cu valoarea comisionului încasat de la bancă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns