Pierdere sau profit ?

Mesaj
Autor
ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

Pierdere sau profit ?

#1 Mesaj de ardeleanuc723 »

O intreprindere individuala ,anul trecut a declarat pierdere 20000 lei desi avea marfa in stoc de 50000 lei.Anul acesta pana la ora actuala are pierdere 60000 lei si marfa in stoc de 90000 lei.Am sunat la asistenta contrib. si am intrebat daca si anul asta se va declara pierdere , sau din plati se v-a scade costul marfii din stoc si atunci vom avea profit .Nu au stiut ce sa-mi raspunda , a ramas sa mai sun .O parte din contabili spun ca se scade costul marfii din stoc si altii nu. Cum este corect ?Multumesc !

mihalydeaka
Mesaje: 141
Membru din: Mar Mar 22, 2011 8:38 pm

Re: Pierdere sau profit ?

#2 Mesaj de mihalydeaka »

Buna,
si eu m-am confruntat cu problema.
Am avut doua inspectii fiscale la doua I.I.,in 2014 (inspectori diferiti,dar pr.-verbval era analog).
Citez "Contribuabilul,pe toata perioada supusa inspectiei fiscale,la calculul cheltuielilor deductibile fiscal,a dedus cheltuielile cu marfa achizitionata ptr.comercializare la valoarea integrala,inclusiv valoarea de achizitie aferenta stocului ramas nevandut la finele fiecarui an fiscal,neluand in caltiuielcul
faptul ca aceste cheltuieli nu sunt aferente realizarii venitului in exercitiul financiar respectiv.
Acte normative incalcate:- art.48alin.(1)din L.571/2003 din Codul fiscal
- punctul 37 din HG 44/2004 privind Normele Metodologice de aplicare a L 571/2003
Cheltuielile deductibile = Cheltuieli inregistrate + Stoc initial - Stoc final
Venit net = Venit but - Cheltuieli deductibile "
Pe atunci niste colegi de la Saga au zis,ca inspectorii n-au dreptate.
Eu-personal- urmez sfatul lor.
Daca am reusit sa-ti fiu de ajutor,imi pare bine.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pierdere sau profit ?

#3 Mesaj de balazse »

Chestia cu "Cheltuielile deductibile = Cheltuieli inregistrate + Stoc initial - Stoc final", este total eronat, iar despre cel care a semnat procesul verbal n-as dorii sa imi spun parea neaparat, deoarece nu doresc sa folosesc cuvinte jignitoare.
La determinarea venitului net (atentie, ca nu discutam de "profit") nu te intereseaza stocul.
Despre partida simpla recomand urmatoarele:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1581
http://www.sagasoftware.ro/?p=1310
http://www.sagasoftware.ro/?p=1117

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pierdere sau profit ?

#4 Mesaj de tomac »

mihalydeaka scrie:Eu-personal- urmez sfatul lor.
Al cui sfat? Al colegilor sau pe cel al inspectorilor? :mrgreen:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ivana575
Mesaje: 141
Membru din: Vin Aug 15, 2008 12:00 am

Re: Pierdere sau profit ?

#5 Mesaj de ivana575 »

Nu sunt nici eu de acord cu stocul de marfa care influenteaza venitul impozabil asta dupa parerea inspectorilor. Am chiar acum la un PFA control si sunt sigura ca asa o sa calculeze. Nu stiu cum sa procedez, am pus intrebari in urma cu vreo doi ani la ANAF si mi-au raspuns ca la contabilitatea in partida simpla nu se calculeaza coeficientul k de descarcare al marfurilor. Cand vin in control nu tin seama de acest raspuns. Din cate imi aduc aminte si in codul fiscal se specifica ca sunt cheltuieli indiferent de perioada la care se refera . Daca faci contestatie tot ei au dreptate, cu toate ca ar trebui sa tina seama de incasari si plati. Atat. Stocul de marfa se ia in considerare ca venit in momentul inchideri PFA II . Numai atunci il consider venit.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pierdere sau profit ?

#6 Mesaj de balazse »

Si de ce nu soliciti parerea online si primesti raspuns in scris, iar la control le prezinti cele scrise acolo.
Atunci poate vei avea norocul sa se trezeasca la realitate.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pierdere sau profit ?

#7 Mesaj de tomac »

Pentru că răspunsul de la asistență contribuabili nu este opozabil terților și poate fi luat sau nu în considerare de inspecția fiscală.
Chiar și în situația unei soluții fiscale personalizate pot apărea probleme. Și acea soluție este contra cost și costă nu glumă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Pierdere sau profit ?

#8 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
eu doar observ ca nu sunt afectat, am pfa-uri dar nu au stocuri ( consultanta)
ce nu inteleg cum de se accepta solutii de la inspectori cand sunt prevederi ce demonteaza articolele invocate de inspectori

si eu stiu una si buna la pfa ( si banuiesc si la ii ) sunt fiscalizati doar la plati si incasari ...nu la gestiune...
deci cum e pana la urma ?

ivana575
Mesaje: 141
Membru din: Vin Aug 15, 2008 12:00 am

Re: Pierdere sau profit ?

#9 Mesaj de ivana575 »

Am raspunsuri scrise . Nici nu vor sa le citeasca.

ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

Re: Pierdere sau profit ?

#10 Mesaj de ardeleanuc723 »

Am citit cu atentie raspunsurile dv. si va multumesc !Dar acum privind din punctul de vedere al ag.ec.(in cazul meu) consider ca mai bine plateste in fiecare an impozit ,decat la terminarea marfii.Daca la un control i-a amenda, contabilul e prost ca nu a calculat impozitul ...si se duce vestea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pierdere sau profit ?

#11 Mesaj de balazse »

Dar totusi scrie clar:
(4) Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
...
b) să fie cuprinse în cheltuielile exerciţiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite;

Scrie răspuns