Intocmire si semnare bilant

Mesaj
Autor
vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Intocmire si semnare bilant

#1 Mesaj de vasilec857 »

Buna ziua, la o firma cu 40 salariati contabilitatea este tinuta de 1 contabil iar declaratiile si bilantul le intocmeste un expert contabil. Intrebare: contabilul care are studii superioare economice pe ce functie poate fi incadrata la acea firma astfel incat sa poata intocmi si semna bilantul ? Multumesc!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Intocmire si semnare bilant

#2 Mesaj de ferenta »

Extras din L.82/1991, Legea Contabilității:
"Art.10
Alin(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcţia de director economic sau contabil-şef se înţelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare şi care are atribuţii privind conducerea contabilităţii entităţii."

Cele trei variante sunt prevăzute în formularul de bilanț, în cazul în care persoanele sunt angajate la firmă!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Intocmire si semnare bilant

#3 Mesaj de vasilec857 »

Sa inteleg ca acel contabil angajat cu CIM poate intocmi si semna bilantul daca in Fisa postului este stipulat faptul ca indeplineste functia de dir. ec. sau contabil sef si ca are atributii privind conducerea contabilitatii entitatii sau trebuie sa aiba CIM pe functie de conducere?

Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Intocmire si semnare bilant

#4 Mesaj de herganiec »

da.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Intocmire si semnare bilant

#5 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea personala, nu ajunge sa apara doar in fisa postului acele atributii, ci ar trebui sa fie angajat pe acel post (cod COR).

Scrie răspuns