Achizitie imobilizari corporale de la asociati

Mesaj
Autor
nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Achizitie imobilizari corporale de la asociati

#1 Mesaj de nituc966 »

Pentru a obtine mai facil autorizatiile, un asociat si-a achizitionat o imobilizare corporala pe care a montat-o pe terenul achizitionat in comun cu celalalt asociat. Acum imobilizarea corporala se foloseste in interesul societatii la care acestia sunt asociati. Cu se poate recupera de la societate, contravaloarea imobilizarii corporale respective. Se pun urmatoarele probleme: 1. Societatea poate achizitiona imobilizarea corporala de la asociatul sau? (exista un temei legal care interzice aceasta tranzactie) 2. Ce documente justificative trebuiesc intocmite (raport de evaluare, contract de vanzare cumparare, act de vanzare cumparare autentificat la notariat , proces verbal verbal de receptie si punere in functiune) 3. Contravaloarea imobilizarii se achita prin banca pe masura crearii fondurilor (rezervelor) proprii (modalitatea de plata trebuie prevazuta in contract) Este corect ce intentionam sa facem? Va multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitie imobilizari corporale de la asociati

#2 Mesaj de pinteae »

Este corect.
Se poate achizitiona. Dar recomand sa se intocmeasca un raport de evaluare, deoarece partile sunt afiliate.
Documentele sunt: raport de evaluare, contract de vanzare-cumparare, proces verbal de receptie.
Valoarea utilajului poate fi achitata si in numerar, daca prin contractul de vanzare-cumparare s-a stabilit ca plata se va face in rate, iar rata nu poate depasi plafonul de 10.000 lei.
Eugen Pintea

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Achizitie imobilizari corporale de la asociati

#3 Mesaj de nituc966 »

Multumesc!

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Achizitie imobilizari corporale de la asociati

#4 Mesaj de nituc966 »

Notarul trebuie implicat in aceasta vanzare cumparare?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitie imobilizari corporale de la asociati

#5 Mesaj de pinteae »

Daca nu este vorba de imobil, atunci nu consider ca este necesara intocmirea documentatiei in forma autentica.
Eugen Pintea

Scrie răspuns