FACTURA EXTERNA

Mesaj
Autor
codreanuf729
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 22, 2013 2:46 pm
Localitate: TULCEA

FACTURA EXTERNA

#1 Mesaj de codreanuf729 »

Am urgenta ! Casa de expeditie din Romania,platitor de tva, facturez ,transport legat de bunuri importate in Romania.catre beneficiar(casa de expeditie ) din Olanda,platitor de tva cu un cod valid de tva , confirmat de Vies.Cum inregistrez factura ? Conform art.133 Cod fiscal , as inregistra-o neimpozabila la (n)-iesiri-valuta,deoarece beneficiez de codul lui valid , acest serviciu fiind scutit in Olanda si nu o duce in D300 la rd.3, respectiv 3.1, doar ca Beneficiarul mi-a solicitat sa facturez SDD si aici m-am blocat ca nu mai stiu cum sa fac factura de prestare. Aveti vreun sfat ?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: FACTURA EXTERNA

#2 Mesaj de pinteae »

Factura se emite fara TVA in regim de scutire pentru servicii intracomunitare. Pe factura vei face mentiunea ca sunt servicii intracomunitare si se aplica taxarea inversa.
In SAGA vei inregistra clientul cu datele complete si corecte (codul de TVA si tara de rezidenta) si vei inregistra factura prin iesiri in valuta, tipul ales fiind factura, iar in detaliile facturii vei aplica scutirea de TVA (TVA 0%).
Daca datele sunt introduse corect, aplicatia va sti cum sa completeze declaratiile D390 si D300.
Eugen Pintea

codreanuf729
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 22, 2013 2:46 pm
Localitate: TULCEA

Re: FACTURA EXTERNA

#3 Mesaj de codreanuf729 »

Dnu Pintea, va multumesc mult, e ok, pina aici, o sa stipulez in factura cf .art.294,alin.1.lit.d (scutit de taxa :transportul legat de importurile de bunuri ) , dar va intreb daca e bine sa fie in jurnalul de vinzari "Livari externe cu drept de deducere"-referinta 12 ?

Scrie răspuns