impozit nerezidenti

Mesaj
Autor
costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

impozit nerezidenti

#1 Mesaj de costead »

As dori un ajutor in legatura cu incadrarea unor servicii . NU stiu daca nu cumva pot fi incadrate ca redevente si trebuie sa achit impozit nerezidenti .

1 - Se plateste o suma anuala pentru "domenii" pe internet catre firme din UE si SUA.
2- Se plateste o licenta pentru descarcarea de fotografii care vor fi folosite apoi in lucrarile facute de firma si predate apoi catre clienti .

Mentionez ca nu am nici un fel de certificate de rezidenta fiscala si nici nu cred ca as putea obtine asa ceva .

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: impozit nerezidenti

#2 Mesaj de pinteae »

1. Nu
2. Da
Eugen Pintea

costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

Re: impozit nerezidenti

#3 Mesaj de costead »

Imi cer scuze anticipat , daca intrebarea mea este copilareasca . Totusi as dori o confirmare - daca cineva are rabdare cu mine .
Am citit CF , dar parca nu ma mai pot aduna .

Pentru marfa adusa din tari UE s-ar pune problema acestui impozit venit nerezidenti ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: impozit nerezidenti

#4 Mesaj de balazse »

Pentru bunuri nu, ci doar pentru serviciile efectuate pe teritoriul tarii.
Totusi daca ai achiztionat o licenta, sincer nu prea cred ca intra in sfera aplicaii impozitului pe veniturile de nerezidenti (exemplu licenta Microsoft Office sau Adobe Acrobat), dar este sa gresesc.

costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

Re: impozit nerezidenti

#5 Mesaj de costead »

Si eu inclin sa cred ca nu datorez impozit pentru licenta . Astazi am vorbit si cu administratorul firmei care este o persoana care mai citeste prin legislatie si el a zis ca nu plateste .
Sper sa nu gresim !
Din cate am inteles acest impozit depinde foarte mult de contractele incheiate .
Dar nu-ti da nimeni contract cand platesti online unui site mare din SUA cate 29 $ ca sa descarci cateva fotografii . Si nici certificat de rezidenta fiscala . Asa ca suntem la mana interpretarii anaf .
Am citit ca pana in 2015 cand se mai datora la publicitate pentru de ex. pentru Facebook nu s-a acceptat la control certificatul pentru ca nu era original ci descarcat de pe net .
Dupa ce am citit pana nu am mai putut am avut senzatia ca se plateste pentru orice - de aici si intrebarea cu marfa .
Multumesc - m-am mai linistit !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: impozit nerezidenti

#6 Mesaj de balazse »

Acum cumperi o licenta sau un serviciu care iti ofera posibilitatea ca intr-o anumita perioada sa poti face descarcari de poze, pana la urma?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: impozit nerezidenti

#7 Mesaj de pinteae »

Am fost foarte scurt in raspuns.
In ceea ce priveste domeniu cred ca lucrurile stau cat se poate de simplu. Pentru achizitia domeniului NU se datoreaza impozit.
Cat priveste cel de-al doilea tip de serviciu, plata pe care o efectuezi este considerara redeventa si este definita la art. 7 pct. 36.1 din Codul fiscal. In opinia mea, nu achizitionezi o licenta ci un drept de copia si utiliza un set de poze.
Eugen Pintea

costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

Re: impozit nerezidenti

#8 Mesaj de costead »

Multumesc d-lui Pintea .
Da achizitionez dreptul sa descarc fotografii de pe un site specializat .
Deci datorez impozit !

Scrie răspuns