Livrarea intracomunitara

Mesaj
Autor
petrusf
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:02 pm

Livrarea intracomunitara

#1 Mesaj de petrusf »

Buna ziua!
Am urmatoarea problema: un client extern (in euro), a solicitat factura cu tva. Deoarece la momentul facturarii aveam probleme cu internetul, nu l-am putut verifica in Vies, si am facturat cum a solicitat. L-am verificat mai tarziu si in Vies apare ca este platitor de tva. Am sunat la Anaf sa vad ce sa fac in acest caz cu factura si mi-a spus sa o inregistrez asa cu tva, si sa platesc Tva colectat. Intrebarea mea este, daca in Saga o inregistrez la ''iesiri valuta'', si daca trebuie sa apara si in 394 ( in momentul respectiv apare cu rosu in D394) sau numai in 390? Mentionez ca si noi suntem platitori de Tva. Va multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Livrarea intracomunitara

#2 Mesaj de balazse »

Daca ai facturat cu TVA atunci o sa iti apara in D.394, iar in D.390 nu va fi declarat, deoarece se va considera o livrare in tara.
Oricum, imi place cu ce usurinta ti s-a spus ca factureaza cu TVA, astfel clientul sa se chinuie sa solicite rambursarea de TVA.

Pana la urma s-a efectuat livrarea in afara tarii, dar in cadrul UE? Mai exact ai document de dovedire, adica CMR?

petrusf
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:02 pm

Re: Livrarea intracomunitara

#3 Mesaj de petrusf »

Da, exista CMR, exista si dovada platii in banca precum si mailul trimis de la ei cu dovada ca s-a platit suma din factura; Insa cei de la asistenta Anaf mi-au zis sa il inregistrez ca o livrare interna, deoarece am facturat cu Tva-ul de la noi din tara. Iin acest caz trebuie sa il inregistrez in saga la Iesiri, (nu la iesiri in valuta)? ca sa-l preia corect in D300?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Livrarea intracomunitara

#4 Mesaj de balazse »

Daca a solicitat clientul atunci o sa apara in D.394 si D.300 vanzari in tara.

Scrie răspuns