Factura de la furnizor cu minus

Mesaj
Autor
capleam412
Mesaje: 21
Membru din: Lun Ian 11, 2016 9:11 am

Factura de la furnizor cu minus

#1 Mesaj de capleam412 »

Buna ziua,
Sper sa ma puteti ajuta.
Am primit de la furnizor o factura cu minus pentru un articol. Acel articol exista in gestiune. Problema este cu data facturii: este din mai.
Am incercat sa o introduc ca atare, cu minus, dar pe august, totul e ok pana cand vreau sa validez si imi spune ca trebuie reglare stornare. Ma duc pe reglare stornare si acolo ma blochez pentru ca imi face referire la o factura anterioara a aceluiasi furnizor. Ma pune sa scad acel articol din acea factura si apoi restul facturii imi ramane tot cu minus. Este prima oara cand am o astfel de situatie si nu cred ca o pot scoate la capat singura.
Cu mii de multumiri anticipate.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura de la furnizor cu minus

#2 Mesaj de tomac »

Reglare stornare înseamnă să asociați acea factură de stornare la una pozitivă emisă tot de același furnizor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

maram
Mesaje: 133
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:09 am

Re: Factura de la furnizor cu minus

#3 Mesaj de maram »

Bună ziua. Aplic TVA încasare si am urmatoarea situatie. In luna 07 am factură cu minus emisă de E.on ,am introdus factură fără bifa, in luna 08 la fel ,factură cu minus si o introduc la fel,fără bifa. Acum in luna 12 primesc factură cu rest de plată. Cum să fac să asociez facturile deoarece cea cu plus este emisă si înregistrată după cele două cu minus.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura de la furnizor cu minus

#4 Mesaj de tomac »

O înregistrați cu bifă pusă.
Dați în plată facturile de minus apăsând "Plată" în intrări și punând la dată, data facturii de plus și la cont un cont intermediar 581 sau 473 de exemplu. Suma o veți lăsa negativă.
Dați în plată factura de plus, la nivelul facturilor de minus, la data înregistrării facturii de plus, apăsând "Plată" în intrări folosind la cont un același cont intermediar 581 sau 473 utilizat la plata facturii de minus.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioanm118
Mesaje: 67
Membru din: Vin Feb 03, 2012 12:13 pm

Re:factura emisa cu minus

#5 Mesaj de ioanm118 »

Buna ziua! Am urmatoarea speta: lucrez pe saga stocuri. am intrari din china cu pretul din vama fara a trece pe nir pretul de iesire, iesirile se fac pret de vanzare diferit. S-a emis o factura in noiembrie si decembrie vine si spune sa se faca stornarea. fac deci factura cu minus, fac reglare stornare, dar cand dau validare imi cere pretul de intrare in gestiune. Il scriu, dar nu ma lasa sa trec mai departe. Nu stiu cum sa procedez ca sa fac validarea facturii de stornare.Mentionez ca produsele au fost scoase din gestiunea de depozit, nu de la punctul de lucru.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Re:factura emisa cu minus

#6 Mesaj de fagarasa176 »

ioanm118 scrie: Il scriu, dar nu ma lasa sa trec mai departe.
In ce sens nu va lasa?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ioanm118
Mesaje: 67
Membru din: Vin Feb 03, 2012 12:13 pm

Re: Factura de la furnizor cu minus

#7 Mesaj de ioanm118 »

ii scriu pretul, dau accept si ma intoarce din nou la casuta respectiva.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Factura de la furnizor cu minus

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Dar de ce nu puneti bifa in lista de sus unde aveti preturile de descarcare?
Poate asa merge
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns