Impozit cass dividende

Mesaj
Autor
bunoarav
Mesaje: 40
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:00 am

Impozit cass dividende

#1 Mesaj de bunoarav »

Buna seara
In perioada ianuarie - iunie 2017 administratorul unei societati care este si angajat al societatii a realizat venituri din salarii pentru un contract de munca part time. Din luna iulie are contractul de munca suspendat. Acum, in luna noiembrie, doreste sa ridici o parte din dividendele anilor trecuti. Va plati si CASS pentru aceste dividende sau nu va plati datorita faptului ca a realizat venituri salariale in anul 2017 in perioada ianuarie iunie ?

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit cass dividende

#2 Mesaj de tomac »

Nu va plăti. Oricum nu se reține CASS. Această contribuție va fi stabilită de ANAF prin decizie de impunere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bunoarav
Mesaje: 40
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:00 am

Re: Impozit cass dividende

#3 Mesaj de bunoarav »

Va multumesc pentru raspuns.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Impozit cass dividende

#4 Mesaj de nasteaf »

Va rog sa ma ajutati, caci m-am impotmolit acum.
Tinand cont de OUG79/2017 -asa cum este acum publicata in Monitorul Oficial-, ref.la contributia de sanatate, pentru dividendele repartizate si achitate in 2018 pt. un salariat, sau pensionar al sistemului public de pensii sau a altor sisteme de pensii sau PFA, care este suma care trebuie retinuta si achitata bugetului de stat in contul contributiei de sanatate:
-daca intr-o luna ridica dividende de 1.800 lei net?
-daca intr-o luna ridica dividende de 10.000 lei net?

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Impozit cass dividende

#5 Mesaj de prunam »

@nasteaf: pai in 2018 firma retine si achita tot 5% imp. pe dividendele ridicate. Si apoi in 2019
tomac scrie: ... Oricum nu se reține CASS. Această contribuție va fi stabilită de ANAF prin decizie de impunere.
.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Impozit cass dividende

#6 Mesaj de nasteaf »

Am dorit sa stiu exact contributiile af.ridicarii dividendelor in 2018 dupa OUG 79/2017, cele retinute de societate, platitoare de dividende si cele pe care le datoreaza beneficiarul de dividende daca are si calitatea de salariat, sau pensionar al sistemului public de pensii sau de pensionar al altor sisteme de pensii sau PFA.
In prezent se datoreaza numai 5%-impozit dividende din valoarea bruta a dividendelor repartizate la o persoana care are si calitatea de salariat sau pensionar.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit cass dividende

#7 Mesaj de tomac »

Plătitorul reține doar impozit. Și acum și în 2018. Restul obligațiilor, dacă e cazul, le stabilește ANAF prin decizie de impunere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Impozit cass dividende

#8 Mesaj de nasteaf »

Dar am vrut sa stiu ce contributii poate sa stabileasca ANAF prin Decizie de impunere la dividendele ridicate in 2018.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Impozit cass dividende

#9 Mesaj de prunam »

Am primit de la un coleg expert, urmatorul mail :
+++++++++++++++++++++++++++++++++++
"Din 2018 pentru repartizarea dividendelor se plateste pe langa impozitul pe venit aplicat veniturilor din dividende de 5% (la fel ca si in 2017) si 10% CASS (contributia la asigurarile sociale de sanatate)
Se va plati 10% CASS daca se vor realiza, venituri anuale cumulate cel putin egale cu 12 salarii de baza minime brute pe tara (22.800 lei) din una sau mai multe din urmatoarele surse de venituri:
- venituri din activitati independente, inclusiv din venituri din proprietate intelectuala pentru care impozitul se retine la sursa
- venituri din asocierea cu o persoana juridica;
- venituri din cedarea folosintei bunurilor;
- venituri din investitii (dividende, dobanzi, cesiune titluri de participare);
- venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura;
- venituri din alte surse

Sunt urmatoarele situatii:
1) Daca o persoana fizica a realizat in 2017 venituri din dividende + venituri din salarii, etc, atunci era scutit de plata CASS pentru 2017

2) Daca o persoana fizica a realizat in 2017 DOAR venituri din dividende, peste plafonul de 22.800 lei (12 luni*1900 lei), atunci are obligatia platii CASS in anul 2018.
Se va plati 2.280 lei / an
Plata se va face trimestrial pana pe 25 a ultimei luni din trimestru
Plata contributiei la asigurari sociale de sanatate este o plata anticipata pentru veniturile realizate in anul 2018
+++++++++++++++++++++++++++++++++++

Are dreptate la cazul 2) ? ... cum adica sa platesc CASS la dividendele ridicate in 2017 (asociatul are si venituri salariale) ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Impozit cass dividende

#10 Mesaj de septimiuv »

Așa expert mai rar găsești.
My bad!

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Impozit cass dividende

#11 Mesaj de prunam »

@septimiuv: :D .. sa inteleg ca ar cam bate campii pe la punctul 2) ... din pacate, a bagat cateva persoane in sperieti ! :)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Impozit cass dividende

#12 Mesaj de septimiuv »

Cam da.
Are dreptate. Dacă nu are și salarii în 2017 plătește sănătate.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Impozit cass dividende

#13 Mesaj de prunam »

:D ... acum, am un asociat unic care a avut CIM pana in 31.07.2017 ... ridica dividende in decembrie 2017 .. se considera ca a avut venituri salariale in 2017 daca la data ridicarii dividendelor nu avea venituri salariale ?

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Impozit cass dividende

#14 Mesaj de prunam »

Am gasit un articol scris de un coleg de breasla: http://economie.hotnews.ro/stiri-finant ... calcul.htm ... l-am citit si am urmatoarea intrebare: daca in 2017 s-au ridicat dividende peste suma de 22.800 lei voi depune D600 pana pe 31.01.2018 chiar daca persoana care a ridicat a avut si venituri salariale ?! Multumesc !

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Impozit cass dividende

#15 Mesaj de roncovf »

E o situatie foarte curioasa in exemplele de acolo. Eu am incredere in judecata lui Cornel Grama, dar ramane nerezolvata urmatoarea situatie:
In 2017 am depasit plafonul de 22800 la dividende, prin urmare trebuie sa depun Declaratia 600 in 2018 (pe baza veniturilor din anul precedent). Urmeaza o decizie de impunere, apoi plata sumei de 2280 lei la sanatate, in patru transe. Dar ce se intampla cu aceste sume platite, daca in 2018 nu mai realizez venituri din dividende?

Scrie răspuns