PFA - situație neglijată

Mesaj
Autor
rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

PFA - situație neglijată

#1 Mesaj de rovidg116 »

Bună ziua.
Vă solicit un pic de ajutor. Poate sa mai confruntat cineva cu asemenea situație.
Un P.F.A. (croitor) impus la norma de venit si-a neglijat afacerea mai mulți ani (efectiv nu a lucrat, fiind bolnav - tratament urmat cațiva ani la rând), nu a anuntat Administrația Financiară despre inactivitate. Anul acesta a primit mai multe notificări de la ANAF, în urma cărora a fost la Registrul Comerțului, a suspendat activitatea, a anunțat și la Administrația Financiară și au fost recalculate dările pe 2017 până la data suspendării, totodată fiind depuse și declatațiile 600 pe 2016 și 2017. A fost impus o sumă foarte mare, cca 16.000 lei, inclusiv pe anii trecuți.
1. Poate obține o reducere a sumei datorate (după părerea mea, din păcate nu, fiind cu normă de venit - dar poate greșesc și există vreo cale...)?

Acum a primit o alta notificare privind nedepunerea declarației 600 pe 2013-2014-2015. Dacă le depune, se vor majora datoriile la o sumă colosală. Dacă nu le depune, se va impune din oficiu, la fel datorii mari.
2. In ambele cazuri, suma va fi calculat având ca bază 35% din salariul mediu aferent anilor respectivi, nu?
3. În cazul în care depune declarațiile lipsă acum, dobânzile și penalitățile aferente se vor calcula de la scadența datoriilor, deci vor fi pe 2-3-4 ani de întârziere, nu? (alta sumă mare).
4. Dacă nu va depune nimic, se va impune din oficiu. Probabil va primi și o amendă. În acest caz dobânzile și penalitățile din ce dată se vor calcula? De la data inițială a scadențelor sau de la data limită pentru plată impusă prin decizia de impunere? (acel termen de 15 zile de la comunicarea impunerii)

Mi-ar fi util și o bază legală, citate etc. Momentan nu am acces la legislație și am promis omului un răspuns pe mijlocul săptămânii viitoare, având în vedere că expiră cele 15 zile de grație pentru depunerea declarației 600. Pe net caut de câteva ore bune, dar încă nu am reușit să găsesc un raspuns concret. Practic, cel mai mult mă interesează pct. 4. - poate a mai avut cineva caz asemănător.

Mulțumesc. O zi bună.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PFA - situație neglijată

#2 Mesaj de tomac »

1. Nu.
2. Da.
3. Da.
4. Termenul de plată este în funcție de data comunicării deciziei de impunere și de atunci curg și dobânzile. Dar tot de atunci curge termenul de prescripție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: PFA - situație neglijată

#3 Mesaj de rovidg116 »

Multumesc mult. Daca tot a neglijat atat, vom lasa la impunere din oficiu. Poate va scapa de penalitatile mari.

Scrie răspuns