Limita numerar Intreprindere Individuala

Mesaj
Autor
nurciun
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 19, 2016 4:33 pm

Limita numerar Intreprindere Individuala

#1 Mesaj de nurciun »

Buna seara,as dori sa stiu, daca ma poate ajuta cineva care este limita de numerar pe care un II cu domeniul de activitate agricultura ,il poate retrage din banca.

Acest II are cont la doua banci si ar dori sa scoata din fiecare banca cate 10.000 lei intr-o zi pentru a achizitiona teren dar pe persoana fizica nu pe II de la alta persoana fizica .

Poate ridica numerar 20.000 lei in aceeasi zi?

Va multumesc

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: Limita numerar Intreprindere Individuala

#2 Mesaj de mantogp710 »

ART. 5
Plafoanele-limită prevăzute de prezentul capitol nu se aplică de către persoanele prevăzute la
art. 1 alin. (1), pentru următoarele operaţiuni:
a) depunerea de numerar în conturile deschise la instituţiile de credit sau la instituţiile care
prestează servicii de plată şi care sunt autorizate de Banca Naţională a României, inclusiv în
automatele de încasări în numerar;
b) plata cheltuielilor de deplasare în interes de serviciu, în limita sumelor cuvenite pentru
plata transportului, a diurnei, a indemnizaţiei şi a cazării pe timpul deplasării, precum şi a
cheltuielilor neprevăzute efectuate în acest sens;
c) plata în numerar a impozitelor, taxelor, contribuţiilor, amenzilor şi a altor obligaţii datorate
bugetului general consolidat al statului;
d) retragerea de numerar din conturi deschise la instituţiile de credit sau la instituţiile care
prestează servicii de plată şi care sunt autorizate de Banca Naţională a României pentru plata
salariilor şi a altor drepturi de personal prevăzute de lege şi pentru alte operaţiuni de plăţi
efectuate către persoanele fizice, altele decât cele prevăzute la art. 4 alin. (4);

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Limita numerar Intreprindere Individuala

#3 Mesaj de costachet982 »

si asta scrie la art 4

(4) Operatiunile de plati in numerar efectuate de persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi sau alte finantari se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactiile mai mari de 10.000 lei.


din legea 70 /2015

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Limita numerar Intreprindere Individuala

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Plafonul este de 10.000 lei/zi/persoana
Daca ma tine buzunarul pot sa platesc si 100 persoane pe zi
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns