Achizitie marfa pentru doua puncte de lucru

Mesaj
Autor
stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Achizitie marfa pentru doua puncte de lucru

#1 Mesaj de stanilap »

Salutare ! Am o situatie noua si anume : cum se procedeaza cand achizitionezi marfa si o imparti la doua puncte de lucru ale aceleiasi firme, situate in acelasi oras ? Factura e una singura, cu toata marfa. Se face un singur nir si se transfera cu aviz catre celalalt punct de lucru ? Sau cum ? Ambele gestiuni sunt global valorice, firma nu e platitoare de TVA. Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie marfa pentru doua puncte de lucru

#2 Mesaj de balazse »

Daca livrarea s-a facut catre un punct de lucru, atunci receptia se va faca la acel punct de lucru, iar daca ulterior sa transfera de la punct de lucru atunci pe baza de aviz se transfera la alt punct de lucru.
Daca bunurile au fost livrate catre fiecare punct de lucru, dar s-a emis o singura factura, atunci inregistrezi pentru fiecare punct de lucru cu produsele livrate, adica o factura si pe pozitii selectezi contul pentru gestiunea in cauza.

stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Re: Achizitie marfa pentru doua puncte de lucru

#3 Mesaj de stanilap »

MUltumesc. A doua varianta. Deci se face un singur NIR (receptia marfii) iar cand se opereaza in calculator se duce marfa aferenta punctului de lucru pe analiticul respectiv ( ex: 371.01).

Scrie răspuns