saga pt productie cherestea fag

Mesaj
Autor
stoiana395
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 11, 2013 2:48 pm

saga pt productie cherestea fag

#1 Mesaj de stoiana395 »

Buna ziua,

as dori sa ma ajutati si pe mine cu indrumari privind evidenta productiei de cherestea fag,deseuri, rumegus: configurare,creare gestiuni,articole,stocuri.Pana acum am tinut evidenta manual,am operat intrarile si iesirile pe nedefinit .Daca s-a mai discutat acest subiect dati-mi va rog topicul si eventual revin cu intrebari.Va multumesc si astept.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: saga pt productie cherestea fag

#2 Mesaj de robut »

Buna ziua,
la inceput societatea desfasura tot procesul de productie de la busteni pana la produse finite (mobilier), dar acum nu mai are gaterul, deci nu mai lucreaza cu busteni iar eu am configurat urmatoarele gestiuni:
-materii prime pentru busteni
-semifabricate pentru cherestea
-mat. auxiliare pentru placaj, lambriu, blat mese etc
-alte materiale consumabile ptr. lac, bait etc.
Acum nu mai am nevoie de gestiunea materiilor prime si as dori sa stiu cum pot modifica/configura gestiunile in asa fel incat cheresteaua sa fie materie prima iar materialele auxiliare sa le trec la semifabricate.
Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: saga pt productie cherestea fag

#3 Mesaj de herganiec »

astea raman asa cum sunt, faci altele noi cu noile configuratii, la fel si articolele (adica creezi cherestea dar o incadrezi la materie prima, etc.)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: saga pt productie cherestea fag

#4 Mesaj de balazse »

Pentru RobuT
Cu ce te ajuta aceste gestiuni, cumva reprezinta locatii/zone diferite?
Daca nu ajunge o singura gestiune, oricum tipul de produs depinde de tipul de articol folosit si nu de gestiune.

Scrie răspuns