Poprire / venituri arenda / dividende

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Poprire / venituri arenda / dividende

#1 Mesaj de prunam »

Buna ziua !
1) O societate are in arenda terenuri; plateste unui arendator 500 kg grau/ha sau c\val in bani a acestor 500 kg (de obicei, le cam da bani). A primit o poprire de la un executor pe numele unui arendator. Este obligata societatea sa opreasca o treime din suma platita proprietarului pentru arendare ? .. daca ii da arenda in natura, ce face ? ... sau daca deja a achitat arenda pentru 2017 (mai ia in seama adresa executorului) ?
2) Plecand de la situatia de mai sus, este posibil ca unei persoane juridice care plateste dividende sa-i vina o poprirea pentru dividendele pe care le achita asociatului (daca asociatul este in vizorul vreunui executor) ?

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Poprire / venituri arenda / dividende

#2 Mesaj de prunam »

... nici o parere ?! :D

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Poprire / venituri arenda / dividende

#3 Mesaj de tomac »

E o chestiune mai mult juridică decât contabilă, dar o să încerc o opinie:
1. dacă poprirea se referă la venituri nu la bunuri atunci plătitorul de venituri are obligația să o instituie în măsura în care plătește sume de bani terțului pentru care e înființată poprirea și dacă la data înființării popririi sau ulterior ei are obligații de plată față de acesta.
2. foarte posibil
Despre ce bunuri nu se pot urmări și limitele urmăririi vezi art.726-729 codul de procedură civilă http://www.codproceduracivila.ro/legisl ... 69723.html
Despre poprire vezi art.780 din același cod http://www.codproceduracivila.ro/legisl ... 69784.html
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Poprire / venituri arenda / dividende

#4 Mesaj de prunam »

@tomac: multumesc frumos pentru lamuriri !

Scrie răspuns