discount la factura de furnizor

Mesaj
Autor
mocanum193
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 23, 2017 11:58 am

discount la factura de furnizor

#1 Mesaj de mocanum193 »

Buna ,va rog ajutati-ma cu urmatoarea problema:
am o factura de la un furnizor care pentru fiecare produs imi factureaza un discount de 30% de exemplu si apoi pe acelasi produs o majorare de 2%,cand validez acestea nu imi scade din pretul de intrare al produsului ,mentionez ca facand bonurile de consum valorile vor fi prea mari fara aceste reduceri aplicate la pretul de intrare.
as avea nevoie ca in stocuri sa se inregistreze la pretul ce include reducerea +majorarea.
In celalalt program in care se lucra ,la sfarsitul inregistrarii produselor aveam buton de discount pe grupa de produs sau pe toata factura
Am citit printre raspunsuri ca ar trebui sa fie inregistrate produsele la pretul deja micsorat,dar as avea nevoie de a fi evidentiat discountul pe fiecare factura de acest gen.
Multumesc mult!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: discount la factura de furnizor

#2 Mesaj de herganiec »

ati incercat la receptie in partea de jos sa vedeti ce face butonul de discount?!
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: discount la factura de furnizor

#3 Mesaj de fagarasa176 »

mocanum193 scrie:dar as avea nevoie de a fi evidentiat discountul pe fiecare factura de acest gen.
Asta nu se poate pentru ca:
mocanum193 scrie: ar trebui sa fie inregistrate produsele la pretul deja micsorat,
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

moldoveanua69
Mesaje: 90
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: discount la factura de furnizor

#4 Mesaj de moldoveanua69 »

herganiec scrie: Joi Ian 18, 2018 11:25 pm ati incercat la receptie in partea de jos sa vedeti ce face butonul de discount?!
Buna ziua,
Am incercat butonul discount, ca sa nu calculez de mana pretul nou la fiecare produs.
Chestia e ca butonul creeaza rand nou pe 609 sau 709, iar nu imi modifica pretul marfii!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: discount la factura de furnizor

#5 Mesaj de septimiuv »

Mai joacă-te la bife.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: discount la factura de furnizor

#6 Mesaj de tomac »

Debifați totul din acel ecran de calcul discount.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

moldoveanua69
Mesaje: 90
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: discount la factura de furnizor

#7 Mesaj de moldoveanua69 »

tomac scrie: Joi Feb 09, 2023 3:38 pm Debifați totul din acel ecran de calcul discount.
Multumesc!!!!
Am reusit!

moldoveanua69
Mesaje: 90
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: discount la factura de furnizor

#8 Mesaj de moldoveanua69 »

Problema contabilitate fara raspunsul dorit de la contabila!

Primesc o factura cu multa marfa + 1 produs cadou sau cu discount mare, pentru firma sau de dat cadou mai departe, la client.
Ex: 1 centrala termia + 1 termostat cadou.
Acel produs vreau sa-l inregistrez in gestiune la valoarea intreaga, nu cu zero sau aproape zero. Ele sunt beneficiul societatii, iar nu al angajatului care l-a vazut si l-a luat.
Regula contabila spune ca discountul se aplica la marfa, deci lipsa la inventar este 0!
Cum sa fac?
Multumesc.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: discount la factura de furnizor

#9 Mesaj de ovidiuo »

@moldoveanua69: Eu zic sa concediati contabila si sa inregistrati dvs. personal produsul la ce valoare doriti ! ... si dupa raspunsul dat de mine, sigur ma angajati in locul ei ! :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns