Regim TVA livrari bunuri si prestari servicii in zone libere

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Regim TVA livrari bunuri si prestari servicii in zone libere

#1 Mesaj de stroer1948 »

Zonele din aeroporturi, situate dupa punctul de control al pasapoartelor pana la portile de imbarcare (mai exact zonele in care se gasesc magazinele Duty-Free) sunt considerate zone libere?
Care este regim de TVA pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii catre beneficiari din aceasta zona?
Bunurile livrate si prestarile de servicii sunt pentru nevoile firmei beneficiare (nu pentru revanzare), iar firma beneficiara este o firma din UE, cu cod TVA valabil in VIES.

Pentru livrarile de bunuri, ca baza legala cred ca ar fi:
ART. 294
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:
a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană care îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru
* Cu conditia ca in momentul in care bunurile, trec de zona Control Pasapoarte, sa se considere ca au iesit din Romania

Si ART. 295
(1) Sunt scutite de taxă următoarele:
a) livrarea de bunuri care urmează:
3. să fie introduse într-o zonă liberă sau într-un antrepozit liber;
4. să fie plasate în regim de antrepozit vamal;

Iar in ceea ce prveste locul prestarii de servicii:
ART. 278
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice.

Avand in vedere cele de mai sus, in opinia mea, se pot considera livrari intracomunitare si prestari intracomuntare, astfel incat vor fi facturate fara tva.

Pareri?

Scrie răspuns