scoatere din evidenta client neincasat

Mesaj
Autor
stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

scoatere din evidenta client neincasat

#1 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Am nevoie de ajutorul dvs. la scoaterea din evidenta unui client neincasat. S-a emis o factura catre o persoana fizica in luna august, an 2014, valoare 1500 lei, tva inclus, cu cota 24%, cu tva la incasare.

Problema este ca pt.luna decembrie am depus deja decontul de tva si am inteles ca trebuia sa apara la regularizari pe decembrie suma. Cum rezolv situatia? Va rog, nu ma descurs cu asta.
Am citit ca fac NC 6588=4111 si 4428=4427.
acea persoana cred ca mi-a dat informatii false, pt. ca nu am mai putut contacta pt. efectuarea platii, acordul a fost cu plata la descarcare, am facut dinainte chitanta si am anulat-o cand, dupa descarcare, a refuzat sa plateasca, pe motiv ca nu are suficienti bani, ca va plati mai tarziu...etc. Nu am dovezi ca as fi contacta cu el..
Multumesc!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: scoatere din evidenta client neincasat

#2 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Cum fac sa trec pe cheltuieli acest client?? E corect daca fac la decontul din noiembrie 2018 ca sa nu mai in ramana in sold la decembrie??

""Am nevoie de ajutorul dvs. la scoaterea din evidenta unui client neincasat. S-a emis o factura catre o persoana fizica in luna august, an 2014, valoare 1500 lei, tva inclus, cu cota 24%, cu tva la incasare.

Cum rezolv situatia? Va rog, nu ma descurs cu asta.
Am citit ca fac NC 6588=4111 si 4428=4427.
acea persoana cred ca mi-a dat informatii false, pt. ca nu am mai putut contacta pt. efectuarea platii, acordul a fost cu plata la descarcare, am facut dinainte chitanta si am anulat-o cand, dupa descarcare, a refuzat sa plateasca, pe motiv ca nu are suficienti bani, ca va plati mai tarziu...etc. Nu am dovezi ca as fi contacta cu el..
Multumesc!""

Scrie răspuns