subventii

Mesaj
Autor
dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

subventii

#1 Mesaj de dobrei328 »

Buna ziua!
Este vorba despre o microintreprindere cod CAEN 0125 Cultivarea arbustilor fructiferi,capsunilor,nuciferilor si a altor pomi fructiferi, careia i s-a aprobat un proiect de 40000 eur -Sprijin pentru instalarea tinerilor fermieri.
Am facut urmatoarele inregistrari contababile:
4452=472 cv a 30000 eur
5121=4452 cv a 30000 eur
Pe masura achizitiilor am trecut pe venituri
472=7416 cv achizitii
Va rog sa-mi spuneti daca sunt corecte inregistrarile si daca trebuia sa inregistrez intreaga suma adica 40000 eur in contabilitate, si cum?
Societatea este nou infiintata nu a avut venituri din vanzari, dar avand in vedere aceste venituri din subventii societatea a inregistrat profit. Ce pot sa fac cu acest profit la incheierea situatiilor financiare: pot repartiza dividende? Pot face restituire de creditare firma? Pot constitui rezerve?
Multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventii

#2 Mesaj de tomac »

Înregistrarea 4452=472 este valabilă dacă subvenția se primește pe mai multe exerciții. Trecerea pe venituri din exploatare se face nu pe măsura cheltuielii ci pe măsură ce se împlinește perioada la care se referă.
Da - trebuia înregistrată toată suma.
Cum anume depinde de destinația împrumutului. Dacă o parte este pentru investiții acea parte se înregistra prin 475 nu prin 472.
Este obligatorie constituirea de rezerve legale.
Legat de dividende este recomandat să vedeți dacă nu cumva prin proiect vă obligați să utilizați profitul pentru dezvoltare caz în care iese din discuție dividendul.
Creditarea nu are nici o legătură cu profitul ci cu numerarul, cu disponibilitățile bănești, pe care dacă le aveți le puteți utiliza și pentru restituirea creditării.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: subventii

#3 Mesaj de dobrei328 »

Multumesc mult!

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: subventii

#4 Mesaj de prunam »

La "start-up nation" sunt corecte inregistrarile urmatoare ?
1) 5121 = 4752 - la incasarea sumei
2) 4752 = 7584 - lunar, cu amortizarea utilajelor achizitionate prin program
Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventii

#5 Mesaj de tomac »

Nu.
4452=4752 la data acceptării, semnării contractului
5121=445 la data încasării
și apoi pe măsura amortizării
4752=7584
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: subventii

#6 Mesaj de prunam »

@tomac: super ! Multumesc frumos !

horecac641
Mesaje: 4
Membru din: Joi Noi 27, 2014 3:00 pm

Re: subventii

#7 Mesaj de horecac641 »

Proiectele Start-up contin in general si parte de cheltuieli , nu doar active. Se contabilizeaza separat partea de cheltuieli prin 741 , sau se considera intregul proiect ca investitie si se merge prin 475 cu toata valoarea?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventii

#8 Mesaj de tomac »

Partea de cheltuieli se înregistrează 445=472 la data contractului. Și la realizarea cheltuielii se înregistrează 472=741.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: subventii

#9 Mesaj de tudosien »

La o subventie MINIMIS bugetul are alocat la componenta de active fixe diferite pozitii cu valori mult sub 2500 lei. Cum le prind pe acestea in contabilitate: 4452=4752 sau 4452=472(si ulterior 472=7412 pe masura angajarii cheltuielilor)?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventii

#10 Mesaj de tomac »

472 dacă sunt pentru active de natura stocurilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: subventii

#11 Mesaj de ivana91 »

Va rog sa ma ajutati. O firma semneaza contract de finantare prin POCU in septembrie 2019. In proiect sunt prevazute sume pentru salarii si investitii. Obligatia de a avea salariati este din luna decembrie 2019. Subventia se incaseaza doar in luna aprilie 2020. Cand trec la venit subventia aferenta salariilor? Lunar odata cu efectuarea cheltuielilor cu salariile sau doar in luna aprilie cand efectiv primesc subventia si platesc si salariul. Mentionez ca plata salarului net si o contributiilor aferente se face doar din subventie. La fel si celelalte achizitii trebuie facute doar din subventia primita, adica ulterior incasarii subventiei.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: subventii

#12 Mesaj de balazse »


ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: subventii

#13 Mesaj de ivana91 »

Nu ma ajuta. Intrebarea este punctuala. La aceasta vreau indrumare, numai strict evidenta cu salariul si subventia. Ma nedumireste faptul ca salariul este pe luna decembrie 2019 si incasarea subventiei totale este in aprilie 2020. Nu sunt lamurita daca pot sa inregistrez venit din subventia cu salarul cu toate ca nu am incasat efectiv subventia . Decalajul mare intre cheltuiala cu salarul si incasarea subventiei. Si mai este o problema : bugetul aferent contractului se schimba. Se aloca sume in plus la alte capitole si se diminueaza alte capitole. Bugetul nu este stabil. Pe total suma este aceeasi cu contractul, dar pe capitole se schimba.

macsimd
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: subventii

#14 Mesaj de macsimd »

d-l tomac am nevoie urgent de raspuns la urmatoarea speta...
In anu 2017 societatea x cu profil agricol este platitoare de impozit pe profit.
In primul trimestru(luna Ianuarie) face adresa la anaf pentru a trece la micro -platitor de impozit pe venit.
Tot in anul 2018 luna ianuarie primeste subventii de la APIA pentru suprafata o suma ..aceata suma este inregistrata in contul de subventii primite si totodata in contul de venituri din subventii..
Organul fiscal spune ca acesata subventie trebuie impozitata cu 16% intrucat apartine anului 2017.
Fac precizare ca pe extrasul de cont al bancii in care am primit suma nu precizeaza carui an apartine aceasta subventie
Intrebare:..este corect ce spune organul fiscal?
Multumesc mult
, daca se poate un raspuns cat mai urgent..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventii

#15 Mesaj de tomac »

@ivana91 - dacă subvenția este acordată pentru plata salariilor aceasta se recunoaște pe venituri pe măsura recunoașterii cheltuielii. Dacă subvenția acoperă parțial salariul atunci recunoașterea pe venituri se face proporțional.

@macsimd - nu pot spune cu certitudine că este corect sau nu ceea ce spune organul fiscal, dar răspunsul meu este acesta:
- dacă ați primit această subvenție în baza unei cereri/documentații depuse la APIA în anul 2017 (sau este reglementată prin act normativ emis în 2017) pentru acoperirea costurilor din 2017, atunci au dreptate - subvenția este aferentă anului 2017 și trebuia contabilizată la data cererii pe venituri din subvenții - adică în 2017.
- dacă ați încasat această subvenție în 2018 în baza unei cereri din 2018 și nu există nici un act normativ care să stabilească faptul că acestea sunt pentru 2017 sau nu există date care să ateste că subvenția se acordă pentru culturi înființate sau animale deținute în 2017, atunci este corect cum ați procedat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns