contributii la salariu minim

Mesaj
Autor
danciuv429
Mesaje: 13
Membru din: Mar Oct 14, 2014 11:07 am

contributii la salariu minim

#1 Mesaj de danciuv429 »

Buna ziua,
ma confrunt si eu cu o problema. Am un salariat cu fractie de norma de 2 ore, care nu mai are alt contract de munca in alta parte. Inainte avea brutul 360, primea in mana 300. Dupa minunatele ordonante i s-a majorat salariul la 965 astfel incat sa nu piarda la net si contributiile sa se calculeze si sa se retina la minim pe economie. Facand ultima actualizare la program respectiv 3.0.497 pt a face d112, netul respectivului a crescut de la 300 la 615. Ce fac in cazul asta? trebuie facuta vreo bifa undeva in program sau trebuie sa modific salariul in jos cu un alt act aditional?

Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: contributii la salariu minim

#2 Mesaj de herganiec »

Verificati si nota contabila de la statul de plata.. Cred ca apare CAS si pe unitate nu i se retine tot doar salariatului de aceea i-a crescut netul.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

danciuv429
Mesaje: 13
Membru din: Mar Oct 14, 2014 11:07 am

Re: contributii la salariu minim

#3 Mesaj de danciuv429 »

In nota la retineri salariati am mai putin decat in stat, diferenta regasindu-se in inregistrarea 6458 - 4315, respectiv 6458 - 4316 mai putin 12 lei de la impozit

ristachea899
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mai 06, 2014 3:41 pm

Re: contributii la salariu minim

#4 Mesaj de ristachea899 »

Si mie mi se intampla la fel ,salariat cu timp partial care nu mai are contract si in alta parte, nota contabila e buna, in declaratia 112 imi duce bine sumele raportate la salariul minim, dar pe statul de plata nu imi calculeaza contributiile la minim , ce e de facut?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: contributii la salariu minim

#5 Mesaj de balazse »

In prima faza actualizati programul sa aveti vers.497 actualizarea de azi 21.02.2018.
Devalidati statul de plata, apasti pe "actualizare date", validati statul de plata.
Cand mergeti la "Declarația 112" inainte de generare apasati pe "actualizare date", dupa care generati declaratia.
Inainte de a valida declaratia cititi cele postate pe blog:
http://www.sagasoftware.ro/?p=2046

danciuv429
Mesaje: 13
Membru din: Mar Oct 14, 2014 11:07 am

Re: contributii la salariu minim

#6 Mesaj de danciuv429 »

Buna dimineata,
am actualizat programul la ultima versiune. In ecranul salariati / detalii nu am cum sa introduc salariul pe care l-a avut salariatul in decembrie pentru ca nu se incadreaza la niciuna din variante si salariul net din ianuarie e tot 615 in loc de 300 cum ar fi trebuit sa fie si cum a fost inainte sa apara declaratia 112. Generasem statul de plata, calculul a iesit corect, am platit si acum stau si caut solutii pentru ca dupa aparitia OG 3/2018 , modul de calcul al contributiilor a fost modificat, si acum netul salariatului este mai mare decat cel negociat. :cry:
Nu am solutii si trebuie sa depun d112 la termen

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: contributii la salariu minim

#7 Mesaj de sumanariua »

Si eu sunt in aceeasi situatie, au crescut salariile nete ale celor care erau angajati cu timp partial si ma gandesc sa renegociez din nou salariul si sa fac un alt act aditional la CIM ... alte pareri?

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: contributii la salariu minim

#8 Mesaj de sumanariua »

Cum ai rezolvat situatia danciuv429 ?? Eu am revenit asupra salariului brut , adica l-am modificat si astfel restul de plata este aprox. acelasi pe care l-am negociat prima data. ..Binenteles ca am depus si decl .112 rectif. pe ian ...

Scrie răspuns