contabilitate florarie

Mesaj
Autor
roscam548
Mesaje: 38
Membru din: Mie Noi 20, 2013 11:12 am

contabilitate florarie

#1 Mesaj de roscam548 »

Buna ziua,
Am preluat o soc. (SRL) cu CAEN 4776 (comert amanunt flori) . Pe langa bonurile de consum cu alte consumabile
(panglica,ace,hartie,cutii,etc.) cea care a tinut contabilitatea facea si bonuri de consum pentru florile vandute. Este corect acest lucru?
Florile le vand si individual, si in aranjamente florale. Astept solutii de la dvs. Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: contabilitate florarie

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca nu ar fi facut bonuri de consum pe florile vandute, nu ar fi ramas cu ele in stoc?! Tu ce faci cu florile cumparate in vederea revanzarii?!

borbase
Mesaje: 34
Membru din: Mar Iul 16, 2019 12:17 pm

Re: contabilitate florarie

#3 Mesaj de borbase »

Buna ziua!

Am si eu o nelamurire cu metoda de contalitate la un SRL (Florarie mica), tot cu acest cod CAEN.
Am gasit pe un site o metoda simpla, unde scrie ca aceasta activitate se poate interpreta si ca o prestare de servicii. In acest caz se pot vinde aranjamente florale in ambalaje personalizate sau/si se poate asigura chiar si transportul local.
In aceasta situatie florile si materialele consumabile le putem trata ca materiale consumabile.

"În acest caz folosim următoarele înregistrări:

– 3028 – 401 –> facturile de achiziție a florilor și a altor materiale consumabile
– 401 – 5311 –> achitarea facturii în numerar (chitanță)
– 401 – 5121 –> achitarea facturii prin bancă (ordin de plată)

la vânzare avem:

– 4111 – 704 –> factura emisă către client
– 5311 – 4111 –> încasarea în numerar a mărfii vândute (chitanță, bon fiscal)
– 5121 – 4111 –> încasarea prin bancă a mărfii vândute (extras de cont).

Scoaterea din gestiune a materialelor consumate se face automat în SAGA C, iar înregistrarea este:

– 6028 – 3028 –> scoaterea din gestiune a materialelor consumate."

Este corecta inregistrarea cu aceasta metoda?

Multumesc pentru raspuns!

Scrie răspuns