Spetza

Mesaj
Autor
vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Spetza

#1 Mesaj de vasilec857 »

Buna ziua!

Am urmatoarea situatie:

Contabilul tine contabilitatea la 2 firme A si B.
Primeste in ianuarie o factura de achizitie marfa pentru firma A dar o inregistreaza ca achizitie din greseala la firma B, firma pentru care apuca si depune decl 300 si decl. 394 la ianuarie.
In februarie isi da seama de inregistrarea gresita.
Cum poate remedia situatia deoarece furnizorul care i-a emis factura firmei A a declarat si el la randul lui in decl. 300 si 394?

In speranta unei solutii, multumesc anticipat!

costanc757
Mesaje: 561
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Spetza

#2 Mesaj de costanc757 »

Acum in februarie cand am constatat greseala, eu as face o nota contabila in care as explica greseala si as anula achizitia la firma B si as inregistra-o corect tot la februarie, la firma A . As depune depune 300 si 394 pe februarie asa cum ar trebui sa fie corecte pentru fiecare firma in parte

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Spetza

#3 Mesaj de vasilec857 »

1. O anuleZ sau o stornez achizitia inregistrata la firma B?

costanc757
Mesaje: 561
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Spetza

#4 Mesaj de costanc757 »

O stornati cu nota contabila si avand atasata explicatia ca ab fost eronat inregistrata la firma B , factura apartinand firmei A

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Spetza

#5 Mesaj de vasilec857 »

Buna ziua si multumesc pt răbdare. O storneZ prin Intrări unde am inregistrat o incorect sau prin meniul Articole contabile. Ar trebui sa apara in dec. 300 si 394 pe minus?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spetza

#6 Mesaj de balazse »

Stornezi in acelasi meniu in care l-ai inregistrat, adica "intrari".
Daca completezi corect "data document" in D.300 va aparea la regularizari.
Dupa parerea mea personala, D.394 ar trebui sa il corectezi pe luna pentru care ai gresit si sa nu afectezi D.394 de acum.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Spetza

#7 Mesaj de pinteae »

In opinia mea nu ai de ce sa stornezi inregistrarea de la firma B, deoarece nu a avut loc nicio operatiune comerciala initiala, care sa fie stornata ulterior.
Ce documente justificative vei folosi?
Este o greseala de contabilizare.
Asadar, pe firma A vei inregistra factura pe luna urmatoare (februarie, martie, etc.), nu pe luna emiterii documentului si va fi cuprinsa in declaratiile lunii respective.
In firma B, vei sterge iregistrarea, vei transmite D394 pe luna ianuarie (pentru ca initiala contine documente care nu-i apartin), iar prin decontul lunii februarie, sau urmatorul, vei regulariaza suma dedusa initial.
Eugen Pintea

Scrie răspuns