vanzare teren+constructii

Mesaj
Autor
istvanfit190
Mesaje: 53
Membru din: Mar Noi 03, 2015 9:46 am

vanzare teren+constructii

#1 Mesaj de istvanfit190 »

Buna ziua
Va rog frumos sa-mi ajutati nu stiu cum trebe sa fac factura daca o sa vand teren+constructii cu tva , fara tva , scutit de tva , taxare inversa ?
Imobilul si terenul a fost cumparat in anul 2005 de la o persoana fizica .

Si acuma nu stiu daca o sa-si cumpara o firma atunci la imobil aplicam taxare inversa ? si stiu separat valoare terenului si daca e teren construibil vindem cu tva ?

Sau eu pe factura trec vanzare teren + casa scutit de tva conform art 292 alin 2 lit f )

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: vanzare teren+constructii

#2 Mesaj de scortarum »

Terenul e construibil, deci intotdeauna taxabil. Constructia e veche, deci se poate vinde scutita de TVA in baza art. 292 alin 2 lit. f, fara sa ajustezi TVA dedus, deoarece n-ai dedus nimic. Apoi te uiti la pct. 55 din normele metodologice si vezi ca se vinde in regim de taxare (inversa, daca cumparatorul e platitor de TVA), daca valoarea terenului e mai mare decat cea a constructiei, sau scutit, daca e situatia inversa. Ai nevoie pentru asta de un raport de evaluare.

istvanfit190
Mesaje: 53
Membru din: Mar Noi 03, 2015 9:46 am

Re: vanzare teren+constructii

#3 Mesaj de istvanfit190 »

31,12,2017 a fost facuta reevaluarea : valoarea terenului : 84700 si valoarea constructiei 95000 lei si nu se poate vinde terenul separat numai impreuna cu constructii .

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: vanzare teren+constructii

#4 Mesaj de scortarum »

Atunci vinzi scutit.

istvanfit190
Mesaje: 53
Membru din: Mar Noi 03, 2015 9:46 am

Re: vanzare teren+constructii

#5 Mesaj de istvanfit190 »

Multumesc . Atunci si terenul e scutit ?

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: vanzare teren+constructii

#6 Mesaj de scortarum »

Da. Cum ti-am spus, uita-te la norme

55. (1) În aplicarea art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, atunci când se livrează un corp funciar unic format din construcția și terenul pe care aceasta este edificată, identificat printr-un singur număr cadastral:

a) terenul pe care s-a edificat construcția urmează regimul construcției, dacă valoarea acestuia este mai mică decât valoarea construcției așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare;

b) construcția va urma regimul terenului pe care este edificată, dacă valoarea acesteia este mai mică decât valoarea terenului așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare;

istvanfit190
Mesaje: 53
Membru din: Mar Noi 03, 2015 9:46 am

Re: vanzare teren+constructii

#7 Mesaj de istvanfit190 »

Multumesc mult de ajutor . Daca facem inca un raport de evaluare inainte de vanzare si acolo o sa fie valaorea terenului e mai mare decat imobilului atunci aplicam taxare inversa sau 19% ?

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: vanzare teren+constructii

#8 Mesaj de scortarum »

Taxare inversa daca cumparatorul e platitor de TVA. Altfel 19% sau 5% daca sunt indeplinite conditiile de la art. 291 (3) lit. c pct. 3.

Scrie răspuns