factura pentru rata vanzare imobil, incasata

Mesaj
Autor
barzicv
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 12:06 pm

factura pentru rata vanzare imobil, incasata

#1 Mesaj de barzicv »

Buna ziua. Cine poate sa-mi spuna unde trebuie sa inregistrez factura pentru rata la un contract de vanzare cladire, vanzare fara tva catre persoana fizica.La obtiunea " scutit"? Trebuie sa-mi apara in 394? Eu cred ca da. Soc este platitoare de TVA.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura pentru rata vanzare imobil, incasata

#2 Mesaj de paturcai »

Veniturile din vânzarea bunurilor se recunosc în momentul în care sunt îndeplinite următoarele condiţii: a) entitatea a transferat cumpărătorului riscurile şi avantajele semnificative care decurg din proprietatea asupra bunurilor; b) entitatea nu mai gestionează bunurile vândute la nivelul la care ar fi făcut-o, în mod normal, în cazul deţinerii în proprietate a acestora şi nici nu mai deţine controlul efectiv asupra lor; c) mărimea veniturilor poate fi evaluată în mod credibil; d) este probabil ca beneficiile economice asociate tranzacţiei să fie generate către entitate; şi e) costurile tranzacţiei pot fi evaluate în mod credibil. (punctul 441 alin. 1 din Ordinul MFP nr. 1802/2014).

În contabilitate, veniturile din vânzări de bunuri se înregistrează în momentul predării bunurilor către cumpărători, al livrării lor pe baza facturii sau în alte condiţii prevăzute în contract, care atestă transferul dreptului de proprietate asupra bunurilor respective, către clienţi. (punctul 440 din Ordinul MFP nr. 1802/2014)

In contabilitate, o promisiune de vânzare nu generează contabilizarea de venituri. (punctul 442 din Ordinul MFP nr. 1802/2014)

Din cele de mai sus rezulta ca plata in rate este de fapt incasarea fractionata a unei facturi emise (se pare ca nu ati emis aceasta factura)

La incasarea sumei faceti factura de avans.
La un eventual control trebuie sa dati explicatii.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

barzicv
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 12:06 pm

Re: factura pentru rata vanzare imobil, incasata

#3 Mesaj de barzicv »

multumesc

Scrie răspuns