Despre impozit pe profit retroactiv

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Despre impozit pe profit retroactiv

#1 Mesaj de ionetei153 »

In urma unui control recent din decembr.2017 al Curtii de Conturi ( suntem o societate de captare si distributie apa potabila cu capital 100% de stat), au considerat ca pierderea tehnologica de apa pe reteaua de apa mai mare de 20% cat este admisa, constituie o cheltuiala nedeductibila. Ca urmare , mi-a recalculat impozitul pe profit aferent anilor 2014 - 2016 si mi-a lasat masura sa platesc o dif de cca 4000 lei plus niste penalizari.
Problema este cum voi proceda din pdv declarativ, ce trebuie sa fac? Plata o fac acum in 2018. Am analizat D.101 ce o voi da ptr 2017 si nu vad unde as putea include suma in cauza. In tot cursul anului 2017 am avut pierdere si impozit profit 0-zero. Daca cineva a avut o situatie similara sa intervina si sa-mi dea relatii. Multumesc.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: Despre impozit pe profit retroactiv

#2 Mesaj de ionetei153 »

Dragi prieteni, niciunul din voi nu a avut o speta similara?
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Despre impozit pe profit retroactiv

#3 Mesaj de pomparaus »

Ar trebui sa depui declaratie rectificativa la impozit pe profit in anul 2016, unde declari cei 4000 lei in plus, iar corectiile de stornare cheltuiala deductibila si repunere cheltuiala nedeductibila fiscal le faci prin “Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile”.

Scrie răspuns