Prieteni , va supun atentiei o speta si un raspuns

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Prieteni , va supun atentiei o speta si un raspuns

#1 Mesaj de ionetei153 »

Daca o societate se confrunta cu lipsa severa de lichiditati si nu poate plati salariile 1,2,3 luni, ce se intampla
cu contributiile ( care acum se retin de la salariati) datorate statului ? Mai pot fi ele platite catre bugetul consolid.al statului?
Teoretic, la ora actuala contributiile devin platibile doar daca si numai dupa ce s-a achitat statul de plata .
Conform codului muncii salariile au prioritate la plata fata de orice alte datorii ale angajatorului .
In opinia mea eu zic asa: nu platesc bugetului nicio datorie inainte de a plati restul de plata al salariatilor.

Va intreb deoarece opinia fscului este ca treb sa le dau la buget contrib chiar daca nu am achitat restul de plata si cred ca este un abuz. Mentionez ca este vorba
de o societate cu capital integral de stat , de tip IGO pe langa Primarie.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Prieteni , va supun atentiei o speta si un raspuns

#2 Mesaj de cernatv »

Dai birurile până pe 25 ale lunii următoare pentru luna trecută. Sau o să plăteşti dobânzi şi penalităţi. Că aşa sunt prevederile fiscale.
Că nu plăteşti salariile angajaţilor, nu priveşte pe nimeni dpdv fiscal.

Încearcă să gândeşti şi invers: salariaţii beneficiază de asigurare de sănătate (că doar le dai adeverinţe şi îi declari în D112), dar viramente către acel buget nu faci.

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: Prieteni , va supun atentiei o speta si un raspuns

#3 Mesaj de ionetei153 »

Da, stimate coleg, dar codul muncii este imperativ, plata salariilor este prima obligatie, apoi decurg celelalte obligatii.
Eu cred ca din momentul in care salariatul a semnat statul de plata, din acel moment eu i-am retinut contributiile si tot din acel
moment am obligatia sa le dau la buget.
Data de 25 a lunii este termenul limita daca totul decurge normal. Daca eu platesc contributiile la buget inainte de plata salariului, inseamna ca incalc legea (codul muncii).
Daca am achitat salariile si nu am platit la fisc datoriile, atunci merit sa platesc penalitati.
As vrea sa vina si alti prieteni cu opinii. Va rog.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

ligai
Mesaje: 100
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: Prieteni , va supun atentiei o speta si un raspuns

#4 Mesaj de ligai »

Dupa o alta logica:
Una este sa calculati si sa finalizati un stat de plata si alta sa achitati din casierie lichiditati catre terti. Depinde unde v-ati oprit. Presupun ca statul de plata l-ati inchis, cu tot ce trebuie. Din momentul inchiderii acestuia, societatea isi creeaza obligatii catre terti, respectiv ANAF si salariati. Urmatoarea etapa este plata salariilor: 0 la salariati, 11000 la stat. Faptul ca nu aveti lichiditati in casa pentru a plati angajatilor, nu va indreptateste sa amanati platile la fisc. Cu salariatii ati cazut la "mica intelegere", sa zicem. Va mai ramane sa negociati cu finantele.
E doar o parere, luati-o ca atare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Prieteni , va supun atentiei o speta si un raspuns

#5 Mesaj de tomac »

Puteți să plătiți salariile cu celeritate, dar asta nu înseamnă că neachitând în termen ANAF nu vă poate executa silit.
Iar faptul că o astfel de societate are probleme cu lichiditățile, mai ales că factura de utilități este titlu executoriu dacă nu se achită la scadență, nu poate însemna decât:
- management prost sau
- costuri mari sau personal supradimensionat - ceea ce duce tot la management
- tarife mici rupte de realitate, ținute așa de autoritatea locală, caz în care aceasta ar trebui să-și asume o eventuală subvenție
- recuperare deficitară a creanțelor, ceea ce înseamnă iarăși lipsă de interes a managementului
restul e cancan.
Legat de opinia dvs, e una ruptă de realitate. Vedeți codul de procedură fiscală legat de plata taxelor și de modul de executare a creanțelor fiscale. ANAF nu comite nici un abuz, dimpotrivă, aplică legea. Lege care nu spune că o societate cu capital de stat are un alt regim la plata taxelor față de una cu capital privat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: Prieteni , va supun atentiei o speta si un raspuns

#6 Mesaj de ionetei153 »

Va multumesc ptr opinii.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Scrie răspuns