Program de lucru 8 ore - inegal

Mesaj
Autor
lunicm
Mesaje: 36
Membru din: Mie Ian 17, 2018 11:37 am

Program de lucru 8 ore - inegal

#1 Mesaj de lunicm »

Buna ziua,

Va rog frumos, daca se poate, as avea nevoie de o parere avizata in ceea ce priveste programul de lucru. S-a anuntat un control de la ITM in santierul in care suntem prezenti si noi si as dori sa stiu daca am inregistrarile facute corect. Asadar,
- in CIM salariatii aveau program de 8 ore, stipulat 9-17. La 1.08.2017 am facut act aditional fieacaruia prin care am zi ca "norma de 8 ore va fi distribuita inegal in functie de solicitarile beneficiarilor lucrarilor". Dupa aceasta data au:
- in pontaj 8 ore/zi (fara sa apara ora de inceput si sfarsit)
- in condica de prezenta au cele 8 ore astfel: 8.00-16.00, 8.30-16.30, 9.00-17.00, 10.00-18.00.

Este in regula asa?
Va multumesc anticipat!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Program de lucru 8 ore - inegal

#2 Mesaj de pinteae »

Consider ca este partial corect.
Corect ar fi ca repartizarea inegala a programului ar fi trebuit sa fie intr-un interval orar.
Intervalul ar putea fi 7,00 - 21,00, sa zicem.
Se cunoaste faptul ca pe santier sunt factori care influenteaza programul de lucru (clima, etape de derulare a operatiunilor, etc.).
Avand prevazuta prin CIM clauza privind repartizarea inegala a programului, salariatul poate sa lucreze in intervalul respectiv oricand si oricat.
Cu unele mici nuante, important este ca:
- prin condica de prezenta sa fie mentionate orele de inceput si de sfarsit al programului;
- salariatul sa fie pontat pentru toate orele lucrate, inclusiv orele suplimentare;
- sa i se achite orele suplimentare;
- numarul orelor lucrate intr-o saptamana sa nu depaseasca 48 de ore;
- salariatul sa beneficieze de repausul saptamanal de 48 de ore consecutive.
Eugen Pintea

Scrie răspuns