plata masina taxi

Mesaj
Autor
stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

plata masina taxi

#1 Mesaj de stoicie »

Persoana fizica achizitioneaza o masina in valoare de 30 000 lei pentru taxi. Daca o trece pe SRL cum face platile, nu mai are bani sa-i depuna in banca in contul firmei. Ce parere aveti ? Va multumesc pentru ajutor ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: plata masina taxi

#2 Mesaj de balazse »

Firma se imprumuta pentru a face plata.

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: plata masina taxi

#3 Mesaj de stoicie »

Da asa am considerat si eu, se merge pe contract imprumut si pe viitor cand sint disponibilitati in firma sa ii restituie . Ma referem putin la suma creditata sa fie pe toata valoare si face dispozitie sau pe mai multe bucati?
Multumesc foarte mult !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: plata masina taxi

#4 Mesaj de balazse »

Depune banii direct in banca, precum plata conform contract il face tot prin virament bancar. :wink:

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: plata masina taxi

#5 Mesaj de stoicie »

Multumesc mult, asa i-am recomandat dar cica nu mai are bani sa depuna! :D

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: plata masina taxi

#6 Mesaj de nituc966 »

Persoana fizica achizitioneaza o masina in valoare de 30 000 lei pentru taxi. Daca o trece pe SRL cum face platile, nu mai are bani sa-i depuna in banca in contul firmei.
Inteleg ca persoana fizica achizitioneaza o masina in valoare de 30.000 lei pentru taxi. Dupa achiziationare se razgandeste si o vinde catre SRL-ul unde este actionar probabil. Asa este? Deci masina poate fi vinduta catre SRL, poate fi adusa in SRL ca aport in natura, daca valoarea acesteia nu depaseste limitele in capitalul social prevazute de Legea nr. 31/1990, republicata. Cum sa fie trecuta pe SRL???
Daca asa stau lucrurile, la achizitia autoturismului de catre SRL se va face pe baza unui borderou de achizitie ce se va intocmi pe baza unui raport de evaluare facut de un evaluator autorizat.
Obligatia SRL catre persoana fizica reprezentand contravaloarea autoturismului poate sa nu fie achitata imediat si integral. Plata se poate esalona pe masura ce in cadrul SRL se inregistreaza venituri si deci disponibilitati, evitandu-se astfel un imprumut care ar afecta rezultatele financiare ale SRL-ului.
Sa auzim numai de bine.

Scrie răspuns