Facturare Spectacol

Mesaj
Autor
manoliub
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 27, 2016 1:19 pm

Facturare Spectacol

#1 Mesaj de manoliub »

Buna seara ,

Am urmatoarea speta: un ONG fara activitate economica , partener intr-un proiect cultural a desfasurat un spectacol in strada, pentru care nu s-a platit bilet, trebuie sa factureze catre intiatorul proiectului onorariu de spectacol conform protocolului semnat intre cei doi.
Ideea este ca , daca se factureaza consultanta artistica , trebuie declarata activitate economica, ceea ce nu avantajeaza ONG-ul.

Intrebarea mea este : ce ar putea factura pentru a nu trebui declarata activitatea economica, acesta nefiind scopul ONG - lui, suma de bani urmand a se folosi in continuare in cadrul proiectelor culturale. Initiatorul proiectului a primit finantare de la foruri superioare si nu poate face sponsorizari sau donatii .

Cu stima,
Manoliu Bogdan.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Facturare Spectacol

#2 Mesaj de nitud254 »

In documentele contabile justificative se va reflecta activitatea reala (fenomenul economic) prevazuta a se desfasura prin protocol/contract, indiferent de consecinte, in caz contrar probabil trebuie un act aditional pruin care sa modificati obiectul initial al protoculului/contractului.

Scrie răspuns