REVISAL

Mesaj
Autor
popescum979
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2017 11:18 am

REVISAL

#1 Mesaj de popescum979 »

Am o problema legata de revisal. Astazi am avut nevoie sa scot un raport reges pentru contabilul sef necesar la depunerea bilantului si surpriza - fisierul revisal trimis pe 06,03,2018 cu marirea de salarii la 01,01,2018 apare uin raport preluari cu ora transmiterii, dimensiune, dar imi apare ca fiind gol. Am trimis din nou azi acelasi fisier si imi apar datele corecte. In caz de control ITM voi fi amendata pentru nedepunere in termen? ce risc?
Va multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: REVISAL

#2 Mesaj de septimiuv »

Riști 132 bici pe spate.

popescum979
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2017 11:18 am

Re: REVISAL

#3 Mesaj de popescum979 »

As dori un raspuns serios. multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL

#4 Mesaj de balazse »

Eu am o dilema, ce legatura are raportul reges cu depunerea bilantului? Unde se cere asa ceva?

popescum979
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2017 11:18 am

Re: REVISAL

#5 Mesaj de popescum979 »

Persoana care depune bilantul nu este contabil autorizat sau expert contabil - la AFP mi s-a cerut raport din Reges din care sa reiasa ca persoana care a semnat bilantul sa fie angajata ca director economic/contabil Sef

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL

#6 Mesaj de balazse »

Scrie in care act normativ ca trebuie sa dovedesti aceasta calitate la depunerea situatiei financiare?
Daca ai depune online, unde ti-ar cere asa ceva?
Totusi de ce nu il depui online?
O data ce a semnat, persoana respectiva isi asuma raspunderea.

davidb1007
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 12, 2011 3:56 am

Re: REVISAL

#7 Mesaj de davidb1007 »

Legat de revisal, am observat si eu ca incarcarile in reges din diverse zile din luna martie apar acum ca fisiere goale. Eu zic ca e de la ei, ori nu le-a functionat corespunzator platforma de incarcare, ori au facut ei ceva. In orice caz, eu nu-mi fac griji, cata vreme se vede ca fisierul s-a incarcat...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL

#8 Mesaj de balazse »

Si ai facut vreo sesizare catre Inspectia Muncii sa verifice situatia?
La transmiterea fisierului nu ai primit mesaj de avertizare/eroare?

davidb1007
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 12, 2011 3:56 am

Re: REVISAL

#9 Mesaj de davidb1007 »

Nu am facut... doar ce am descoperit intamplator de cateva zile... sincer nu am vreme si nici nu cred ca cineva va face ceva.
Nu, nu exista mesaj de eroare. Doar ca la unele firme, cand dai clic pe nr. reges, deschide ecranul si arata ca si cum s-ar incarca, dar tot gol ramane.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL

#10 Mesaj de balazse »

Imi place mentalitatea "nu am vreme si nici nu cred ca cineva va face ceva", asa precis se va rezolva ceva in tara asta, precum ne miram ca nimic nu se rezolva sau nu merge asa cum ar trebui.
Precis cineva care nu are aceasta problema va face o sesizare. :evil:

davidb1007
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 12, 2011 3:56 am

Re: REVISAL

#11 Mesaj de davidb1007 »

Pt. balazse
Mentalitatea "nu am vreme si nici nu cred ca cineva va face ceva" mi s-a format de-a lungul timpului si e o adevarata arma de supravietuire, sa stii.
Erau vremuri cand faceam sesizari, cand dadeam telefoane pe la IT-istul ITM, sa-l intreb cum naiba sa incadrez o persoana pe o fuctie al carei COR nu era actualizat in mirificul, sublimul Revisal, cum facem o corectie incetare suspendare, daca butonul functioneaza doar in anumite conditii, de ce nu e spatiu suficient pt. ,,alte detalii", unde nu mai aveam loc sa trec nr. act aditional.. etc
Am ajuns la concluzia ca cele mai importante programe/platforme gen anaf, sumal, revisal... sunt cel mai prost gandite si realizate, lipsa de profesionalism, lipsa suport si totala nepasare. De ce? Stim cu totii de ce.
Vrei sa faci o sesizare? Chiar te rog.
Eu doar voi merge la vot!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL

#12 Mesaj de balazse »

Eu n-am avut tangenta cu aceasta speta de care ai mentionat ca urmare nu pot sa transmit nimic celor de la Insepctia Muncii.
Sincer sa fiu, in ultima vreme cei de la ANAF corecteaza daca le sunt sesizate probleme, in ultima saptamana chiar si doua probleme sesizate au rezolvat.
Cu votul doar alte lucruri poti rezolva. :wink:

Scrie răspuns