Sponsorizare microintreprinderi

Mesaj
Autor
vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Sponsorizare microintreprinderi

#1 Mesaj de vasilec857 »

Buna ziua!

O microintreprindere ar vrea sa sponsorizeze un ONG.
Intrebari:
1. 20% care se poate acorda ONG-ului se aplica la impozitul pe venit (ct. 4418) calculat pentru perioada 01.04-30.06.2018?
2. Suma acordata se scade din impozit si diferenta de impozit pe venit se plateste Bugetului de Stat?
3. Suma o pot plati ONG-ului in iulie sau cand?
4. Cand se depune declaratia informativa privind sponsorizarile?

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sponsorizare microintreprinderi

#2 Mesaj de tomac »

1. Da
2. Da
3. Nu. Dacă nu plătiți în trimestrul 2 atunci la primele două întrebări răspunsul este, automat, nu.
4. Anul viitor.
Dar nu orice ONG beneficiază de sponsorizări care să poată fi deduse din impozitul pe venit. Aveți grijă la acest aspect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Sponsorizare microintreprinderi

#3 Mesaj de vasilec857 »

3. Sa inteleg ca ar trebui sa platesc pana la 30.06.2018 sponsorizarea? daca in urma calculelor estimez ca in trim. 2 as avea impozit pe venit 4000 lei , inseamna ca pot acorda sponsorizare de 800 lei?
4. Pot acorda sponsorizare unei Asociatii a handicapatilor care are servicii sociale acreditate, da?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sponsorizare microintreprinderi

#4 Mesaj de tomac »

Da, pentru a deduce este necesar să puteți face dovada plății. De sponsorizat puteți sponsoriza oricât, nu doar limita respectivă. Suma care depășește partea ce se deduce se va putea reporta în 28 de trimestre ulterioare.
Nu știu. Ei trebuie să vă facă dovada licențierii serviciului și faptul că este activă licența.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns