plata diferenta CAS,CASS

Mesaj
Autor
frentm
Mesaje: 84
Membru din: Mar Iul 05, 2016 4:11 pm

plata diferenta CAS,CASS

#1 Mesaj de frentm »

Buna,
Mi-a aparut in balanta o diferenta ce rezulta din statul de salarii si anume plata diferenta cas,cass firma noastra avand angajati cu contract part-time. Cum inregistrez corect aceasta diferenta si de ce programul nu face automat nota contabila ?

multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: plata diferenta CAS,CASS

#2 Mesaj de tomac »

Ba face. Dacă nu vă face probabil ați restaurat o bază de date mai veche sau ați modificat ceva în configurări.
Verificați în Administrare - Configurare salarii să aveți setate conturile pentru înregistrarea diferențelor. Implicit sunt 6458=4315 și 6458=4316
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pislarum362
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 04, 2016 11:01 am

Re: plata diferenta CAS,CASS

#3 Mesaj de pislarum362 »

De ce apar aceste diferente la CAS si CASS intre total stat si declaratia 112 generata? Nu am contracte part-time.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: plata diferenta CAS,CASS

#4 Mesaj de tomac »

Pentru că nu e necesar să fie part-time contractele. Pot fi și cu normă întreagă și cu un brut mai mic de 1900 lei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pislarum362
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 04, 2016 11:01 am

Re: plata diferenta CAS,CASS

#5 Mesaj de pislarum362 »

tomac scrie:Pentru că nu e necesar să fie part-time contractele. Pot fi și cu normă întreagă și cu un brut mai mic de 1900 lei.
Am cautat si gasit de unde provine diferenta. Un salariat a absentat 1 zi. Am operat cred ca eronat in program. M-am dus in stat pe salariat am intrat pe detalii si am trecut la Absente 8 ore , dar D 112 a considerat-o zi lucratoare si i-a calculat contributii. De aici diferentele. Nu stiu cum ar trebui sa corectez.... Ai putea sa ma ajuti sa-mi spui cum ar trebui sa fac?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: plata diferenta CAS,CASS

#6 Mesaj de tomac »

Programul consideră un contract ca fiind activ câtă vreme nu e înregistrată vreo suspendare.
I s-a suspendat contractul pentru perioada respectivă? Dacă da, atunci în stat se adaugă o suspendare. Dacă nu, se înscriu ore absente și contractul nefiind suspendat se plătesc contribuții la minim.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pislarum362
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 04, 2016 11:01 am

Re: plata diferenta CAS,CASS

#7 Mesaj de pislarum362 »

Multumesc

lupsel
Mesaje: 25
Membru din: Vin Noi 24, 2017 4:58 pm

Re: plata diferenta CAS,CASS

#8 Mesaj de lupsel »

buna! oare aveti idee de ce imi calculeaza in statul de plata si CASS la salar de 3000 pt ca are cateva zile libere? doar pt cei care au o luna intreaga lucrata ii scuteste si la ceilalti le retine CASS

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: plata diferenta CAS,CASS

#9 Mesaj de tomac »

Pentru că facilităţile se acordă numai pentru venituri BRUTE de minim 3000 lei. Nu pentru salariu de încadrare de 3000 lei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns